fot. Monika Bilska

Modlitwa w intencji rodzin i Ojczyzny w toruńskim sanktuarium

18 maja, w 101. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, przypada piąta rocznica konsekracji sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. Duchowym przygotowaniem do tej uroczystości jest nowenna o uświęcenie rodzin w dniach od 9 do 17 maja. W dniach 7-15 maja w sanktuarium zostanie też podjęta nowenna w intencji Polski, by była wierna Panu Bogu.

W sanktuarium 18 maja Mszy św. o godz. 12.00 przewodniczyć będzie ks. abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, osobisty sekretarz Jana Pawła II, świadek pontyfikatu, który na co dzień widział świętość Papieża Polaka.

– Mija pięć lat od konsekracji naszej świątyni. To miejsce zostało w sposób szczególny wybrane przez Jana Pawła II, to jest jego świątynia, powstała jako wotum wdzięczności za życie i pontyfikat wielkiego Papieża – podkreśla o. Andrzej Laskosz CSsR, kustosz sanktuarium w Toruniu.

Zaznacza, że bardzo ważnym momentem jest wspomnienie rocznicy konsekracji świątyni, która poprzez ten akt została oddana na wieczną chwałę Panu Bogu.

– Pragniemy się dobrze duchowo przygotować poprzez nowennę w oparciu o adhortację „Familiaris consortio”. Święty Jan Paweł II jest patronem rodzin, dlatego wobec sytuacji ataku i ośmieszania katolickich rodzin jest nam bardzo potrzebne jego wstawiennictwo. W Roku Rodziny ogłoszonym przez Papieża Franciszka chcemy wskazywać na orędownictwo św. Jana Pawła II, stąd nowenna o uświęcenie rodzin za jego przyczyną – dodaje o. Andrzej Laskosz CSsR.

Ratunek dla rodzin

Ojciec kustosz wyraża nadzieję, że wspólnotowa modlitwa będzie ratunkiem dla wielu rodzin, które przeżywają ogromne trudności ze względu na osłabienie wiary.

– Dziś, gdy małżeństwa przeżywają różne kryzysy prowadzące do rozpadu rodzin, na skutek czego najbardziej cierpią dzieci, modlimy się, by małżonkowie powracali do Chrystusa poprzez udział w Eucharystii, życie sakramentalne, wspólną modlitwę – zwraca uwagę o. Andrzej Laskosz CSsR, zapraszając do wspólnej modlitwy.

Nowenna za wstawiennictwem św. Jana Pawła II o uświęcenie rodzin w sanktuarium trwać będzie w dniach od 9 do 17 maja. Codziennie o godz. 11.15 będzie Różaniec, modlitwa nowenną i o godz. 12.00 Msza św. Transmisja na stronie internetowej www.radiomaryja.pl/sanktuarium/. Modlitwy oraz rozważania na każdy dzień nowenny publikowane będą na łamach „Naszego Dziennika”. Dzisiaj zamieszczamy pierwsze z nich.

W czasie trwania nowenny przypada 13 maja – dzień 40. rocznicy zamachu na życie św. Jana Pawła II i zarazem jego cudownego ocalenia dzięki interwencji Maryi.

Modlitwa za Ojczyznę

W tym czasie w sanktuarium zostanie też podjęta nowenna w intencji Polski, by była wierna Panu Bogu.

– Nowennę za naszą Ojczyznę rozpoczynamy dzisiaj wieczorem, w wigilię uroczystości św. Stanisława, a zakończymy 15 maja w przeddzień, gdy czcimy św. Andrzeja Bobolę. Za wstawiennictwem tych dwóch wielkich patronów Polski, męczenników, będziemy prosić Pana Boga o to, by Polska była wierna swoim chrześcijańskim korzeniom. Wpatrując się w ich przykład, chcemy uczyć się postawy zawsze odważnego stawania w obronie wiary i modlić się o taką postawę dla rządzących – wskazuje o. Andrzej Laskosz CSsR.

Nowenna za Ojczyznę odbędzie się w dniach 7-15 maja po Mszy św. o godz. 18.00. Transmisja on-line na stronie sanktuarium.

Małgorzata Bochenek/”Nasz Dziennik”

drukuj