Miejmy odwagę podążać śladami świętości Jana Pawła II

"Święci są wśród nas. Miejmy odwagę podążać ich śladami!". Tak zaapelował,
podczas diecezjalnego dziękczynienia za beatyfikację Jana Pawła II w
Drohiczynie, metropolita warmiński ks. abp Wojciech Ziemba. Uroczystość odbyła
się, 10 czerwca wieczorem. podczas obchodzonego od kilku lat, w rocznicę pobytu
na Podlasiu błogosławionego Jana Pawła II, " Dnia Podlasia".

Głównym punktem uroczystości, na którą zaprasił biskup drohiczyński Antoni Dydycz, była Eucharystia dziękczynna, celebrowana przez metropolitę warmińskiego ks. abp Wojciecha Ziembę, na ołtarzu polowym przed drohiczyńską katedrą. Poprzedziła ją adoracja Najświętszego Sakramentu i uroczyste nieszpory, celebrowane przez ojca duchownego WSD w Drohiczynie ks. kan. dra Jarosława Przeździeckiego, w intencji Ojca Św. Benedykta XVI z racji jego 60
lecia kapłaństwa. Przed Eucharystią, biskup drohiczyński Antoni Dydycz w
towarzystwie ks. abpa Wojciecha Ziemby, poświęcił obraz błogosławionego Jana Pawła II, autorstwa prof. Stanisława Baja, umieszczony w ołtarzu bocznym kościoła katedralnego.

W kryptach katedralnych złożono też hołd wojewodom podlaskim i poległym w katastrofie pod Smoleńskiem. Po modlitwie za zmarłych, przed tablicą przypominająca wojewodów podlaskich, urzędujących w Drohiczynie, gdy był on stolica województwa, kwiaty złożył obecny wicewojewoda podlaski Wojciech Dzierzgowski. Natomiast przed tablicą ofiar katastrofy pod Smoleńskiem, złożył je burmistrz Drohiczyna Wojciech Borzym. Wikariusz generalny diecezji drohiczyńskiej ks. prał. dr Stanisław Ulaczyk, nawiązując do 20 lecie powstania diecezji, przypomniał postać pierwszego jej biskupa Władysława Jędruszuka, wcześniej administratora diecezji pińskiej oraz jego działalność, w stosunku do katolików w dawnym ZSSR. Jemu została też poświęcona też nowa, jubileuszowa publikacja książkowa.

W homilii ks. abp Wojciech Ziemba, nawiązując do dwóch pielgrzymek bł. Jana Pawła II do Polski, podczas których; w 1991 roku ustanowił on w Białymstoku diecezję drohiczyńską, oraz w 1999 roku odwiedził Drohiczyn, przypomniał potrzebę zakorzeniania się w jego przesłanie, które nam pozostawił.
Metropolita warmiński przypomniał, jak ważne sprawy poruszył on, tylko podczas tych dwóch pielgrzymek do ojczyzny. Podczas pierwszej bł. Jan Paweł II przypomniał Dekalog. Ukazał go, jako moralny fundament dany dla dobra człowieka. Podczas drugiej zaś serii rozważań, pokazał istotę miłości Boga i człowieka, ukazaną w ewangelicznych błogosławieństwach, stanowiących konkretna drogę odkrywania pierwotnej miłości Boga.

Hierarcha mówił również, że to bł. Jan Paweł II wyniósł na ołtarze najwięcej świętych i błogosławionych z różnych stanów społecznych, pokazując tym samym, iż miłość do Boga i człowieka jest zawsze możliwa, niezależnie od warunków i okoliczności. Największym zaś zwycięstwem, jakie odniósł, także on w swym życiu, jest zwyciężeniem zła w sobie, a także ukazanie, że zwycięstwo dobra jest zawsze możliwe.

Kaznodzieja zaapelował również o umiejętne przekazywanie dziedzictwa
i nauczania bł. Jana Pawła II kolejnym pokoleniom, aby jego misja nadal trwała.
Na zakończenie liturgii został odmówiony akt zawierzenia diecezji drohiczyńskiej.
Przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku wręczyli ks. bp. Antoniemu Dydyczowi „Kordelasę Leśnika Polskiego” – czyli odznaczenie w formie ozdobnej broni myśliwskiej. Z racji zaś na zbliżający się dzień jego imienin, życzenia drohiczyńskiemu Pasterzowi, złożył w imieniu przybyłych, starosta węgrowski Krzysztof Fedorczyk. Podkreślił on jego wielkie zainteresowanie każdą społecznością i osobami w niej funkcjonującymi na terenie diecezji.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Rządu, Parlamentu, władz wojewódzkich i samorządowych różnych szczebli, kompania Wojska Polskiego, poczty sztandarowe, służby mundurowe, bractwa, duchowieństwo z różnych zakonów i diecezji w Polsce, Niemczech, Białorusi i Rosji oraz wierni z terenu diecezji drohiczyńskiej i sąsiednich. Oprawę muzyczna uroczystości zapewniły chóry parafialne z parafii p.w. Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim i z Ciechanowca, ” Chór Polskiej Pieśni Narodowej ” z Bielska Podlaskiego oraz męski chór „Wiarus” z Międzyrzecza Podlaskiego.
Po Eucharystii odbył się koncert ku czci błogosławionego Jana Pawła II,
w wykonaniu artystów Opery i Filharmonii z Bydgoszczy. Zaprezentowali oni
klasyczne utwory wielkich mistrzów muzyki, przeplatane słowami jego oraz nauczania.


 

Ks. Artur Płachno

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl