List małego Josepha

W domu narodzin Ojca Świętego Benedykta XVI w Marktl nad rzeką Inn można oglądać list z 1934 roku, jaki siedmioletni Joseph napisał do Dzieciątka Jezus. List został odnaleziony podczas remontu w domu rodzinnym Papieża w miejscowości Pentling w Bawarii.

Znajdujący się wówczas w drugiej klasie Joseph pisał: „Kochane Dzieciątko Jezus! Niedługo zejdziesz na ziemię. Chcesz uradować dzieci i mnie również. Chciałbym dostać mszał, zielony ornat i serce Jezusa. Obiecuję, że zawsze będę grzeczny. Pozdrowienia – Joseph Ratzinger”. Oprócz tego przyszły Papież narysował jodłową gałązkę ozdobioną świecą i bombką.

Jako że papier był w tamtym czasie cenny, na tej samej kartce, zapisanej po obydwu stronach, swoje marzenia opisali również siostra i brat Josepha Ratzingera. 13-letnia Maria prosiła o książkę z dużą ilością obrazków, natomiast 10-letni Georg o partyturę do pewnego utworu kościelnego i biały ornat.

Trwająca do 6 stycznia wystawa „Światło, które nam świeci” ma przybliżać zwiedzającym życie katolickiej rodziny bawarskiej przed świętami Bożego Narodzenia w latach 30. ubiegłego stulecia. Rodzina Ratzingerów mieszkała wówczas w Aschau nad Inn.

Jak wyjaśnia dyrektor teologiczny domu rodzinnego Benedykta XVI Ludwig Raischl, list przez długie lata przechowywała Maria Ratzinger. Fakt, że obydwaj chłopcy zażyczyli sobie ornat, tłumaczy ich zamiłowanie do odgrywania przez nich w domu Mszy Świętych, co było wówczas bardzo popularną zabawą. List z 1934 r. jest najstarszym rękopisem Benedykta XVI, jaki do tej pory udało się odnaleźć.

Bogusław Rąpała

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl