(fot.PAP)

„Ligawki 2012” w Ciechanowcu

W Ciechanowcu  rozpoczął się XXXII Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego – „Ligawki 2012”. Konkurs będzie trwał dwa dni.

Tradycja gry na instrumentach pasterskich zwanych ligawkami na pograniczu Podlasia i Mazowsza związana jest z okresem Adwentu, kiedy to na długich drewnianych trąbach, których dźwięk niesie się na kilka kilometrów – nawoływano się na Roraty.

Jak zauważa ks. Artur Płachno zwyczaj ten trwa od prawie 200 lat i jest do czasów obecnych kultywowany w okolicach Ciechanowca.

Dźwięk ligawki słyszalny jest podczas Adwentu i przed Pasterką, zarówno w Ciechanowcu, jak też w sąsiednich miejscowościach. Jego twórca, Kazimierz Uszyński, którego imię nosi  ta impreza w 1974 roku pragnął wskrzesić i rozwinąć, powszechną na tym terenie tradycję – powiedział ks. Artur Płachno.

Obecność muzyków z różnych krajów sprawiła, że stała się ona imprezą światową, dokumentującą  związki muzyki ludowej z tradycją chrześcijańską.

Tegoroczny konkurs rozpoczną przesłuchania o godzinie 10.00 w kategorii trąb ( ligawki, bazuny, trombity i rogi pasterskie) dzieci i dorosłych, zaś o godzinie 16.00 w kategorii innych instrumentów pasterskich.

W niedzielę 2 grudnia w kościele pw. Trójcy Świętej w Ciechanowcu o godz. 10.00 ks. biskup drohiczyński Antoni Dydycz będzie celebrował Eucharystię dla uczestników konkursu, gości i mieszkańców miasta.

O godzinie 11.30 w Muzeum odbędzie się ogłoszenie wyników, koncert laureatów oraz występ zespołu folkowego „Chudoba”.

ksAP/Drohiczyn/RIRM

drukuj