fot. PAP/Darek Delmanowicz

Księża nie opuszczają wiernych

W trudnym czasie pandemii wiernym szczególnie pomaga Kościół. Kapłani towarzyszą wiernym każdego dnia poprzez media społecznościowe. Sprawują Eucharystię, odprawiają nabożeństwa. Także sami parafianie organizują pomoc dla potrzebujących. Tak jest w wielu krajach, m.in. na Ukrainie, w Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych.

W pomoc osobom potrzebującym, szczególnie starszym i samotnym zaangażowała się parafia p.w. Matki Bożej Fatimskiej w Podilsku na Ukrainie.

– Cześć osób postanowiła dla parafian uszyć maski ochronne. Jest także inna grupa wolontariuszy działająca przy parafii, która w każdej chwili chętnie pomoże wszystkim, którzy tego potrzebują w codziennych obowiązkach –  wskazał ks. Michał Jasiński z Podilsk na Ukrainie.  

Także Kościół w Hiszpanii stara się pomóc wiernym m.in. poprzez Caritas, organizacje pozarządowe, wspólnoty parafialne, czy grupy wolontariuszy.

– Stara się dotrzeć przede wszystkim do osób żyjących samotnie. W wielu parafiach udostępniono specjalne telefony, gdzie zawsze znajduje się wolontariusz, osoba, która podejdzie, pomoże zrobić zakupy czy zwyczajnie można z nią przez chwilę porozmawiać, a ona doda nadziei i otuchy – zaznaczył redemptorysta posługujący w Madrycie o. Marek Raczkiewicz.

Inicjatywy modlitewne z prośbą o oddalenie pandemii podejmowane są w Stanach Zjednoczonych.

– W naszej archidiecezji w  Chicago ksiądz kardynał wydał rozporządzenie, by pięć razy w ciągu dnia uruchamiać dzwony na wieży kościoła, by przypominały one o modlitwie – akcentował o. Zbigniew Pieńkos CSsR, dyrektor Centrali Radia Maryja w Chicago.

Dramatyczna sytuacja jest we Włoszech. Kościoły są otwarte, ale tylko w wyznaczonych godzinach. W tym czasie można przyjąć Komunię św. czy skorzystać z sakramentu spowiedzi. Msze św. są odprawiane bez udziału wiernych.

Prawie każda parafia przeprowadza transmisje na żywo z różnych nabożeństw, adoracji i spotkań modlitewnych – podkreślił o. Piotr Andrukiewicz CSsR.

– Jeśli ktoś potrzebuje kontaktu duchowego, modlitwy, to znajdzie wiele takich możliwości za pośrednictwem internetu – mówił duchowny.  

Transmisje odbywają się także na Ukrainie.

– Codziennie jest transmitowana Msza święta. Mamy również nasze ukraińskie Radio Maryja, które cały czas nadaje i też jest tam transmisja Mszy św. Do tego ksiądz biskup zachęca, aby codziennie o godz. 19.30 duszpasterze modlili się na różańcu w kościołach i zachęcali swoich wiernych, aby w tym samym czasie modlili się w swoich domach –  wskazywał ks. Michał Jasiński

W wielu państwach liturgie Wielkiego Tygodnia będą sprawowane bez udziału wiernych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl