fot. twitter.com

Spotkali się księża odpowiedzialni za ruchy i stowarzyszenia katolickie w diecezjach

W jaki sposób ruchy i stowarzyszenia katolickie mogą przyczynić się do tego, aby ludzie na nowo odkryli wartość Kościoła to główny temat czwartkowego spotkania księży odpowiedzialnych w poszczególnych diecezjach za ruchy i stowarzyszenia.

Biuro prasowe Episkopatu w przekazanym w czwartek komunikacie poinformowało, że obradom w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie przewodniczył delegat KEP ds. Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich ks. bp Adam Wodarczyk, biskup pomocniczy diecezji katowickiej.

„Myślę, że to jest ogromnie ważne, żeby dzisiaj szukać każdej możliwości ewangelizacyjnej pracy z ludźmi młodymi czy z rodzinami katolickimi zarówno tymi głęboko zaangażowanymi, jak i tymi, które odkrywają dopiero wartość, bogactwo i duchowość sakramentu, którym żyją” – powiedział ks. bp Adam Wodarczyk, podsumowując spotkanie z duszpasterzami odpowiedzialnymi za ruchy i stowarzyszenia katolickie w diecezjach.

Podkreślił, że to właśnie członkowie ruchów katolickich i różnego rodzaju wspólnot najczęściej podejmują konkretne działania ewangelizacyjne.

Mówiąc o zadaniach ruchów i stowarzyszeń na najbliższy czas, ks. bp Wodarczyk powiedział, że są one takie same jak przed całym Kościołem w Polsce. Nawiązując do tematu nowego programu duszpasterskiego, który będzie poświęcony Eucharystii, podkreślił, że jest to wezwanie członków ruchów i stowarzyszeń katolickich do tego, aby „dawały przykład i świadectwo chrześcijańskiego przeżywania niedzieli i podejścia do Eucharystii”.

Podczas dyskusji podjęto m.in. temat nauczania Kościoła w sprawie ideologii gender, odwołując się do watykańskiego dokumentu „Mężczyzną i kobietą stworzył ich”.

„To ważne, by upowszechniać nauczanie Kościoła we wspólnotach i ruchach katolickich” – powiedział ks. bp Adam Wodarczyk.

Spotkanie było też okazją do wysłuchania przewodniczącego Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich ks. Adama Schulza SJ oraz wymiany doświadczeń na temat działań, jakie podejmowane są przez diecezjalne rady ruchów katolickich i ruchy w diecezjach.

PAP

drukuj