fot. pixabay.com

Haiti: Porywacze wypuścili trzech uprowadzonych księży

Porywacze wypuścili trzech z grupy sześciu księży Kościoła katolickiego i zakonnicę, porwanych na Haiti 11 kwietnia – poinformowała w czwartek Agencja France Press.

„Trzech z sześciu księży i zakonnica uprowadzeni 11 kwietnia zostało wypuszczonych. Obywatele francuscy jeszcze nie zostali zwolnieni” – powiedział rzecznik agencji Kościoła katolickiego Haiti Luje Mazil.

Księży katolickich i zakonnicę uprowadziła grupa przestępców 11 kwietnia w Croix-de-Bouquet, na północny wschód od stolicy Haiti Port-au-Prince. Spośród uprowadzonych pięciu to Haitańczycy. Pozostali dwoje to ksiądz i zakonnica z Francji.

Według informacji francuskich mediów, zakonnica ma około 80 lat, zaś ksiądz choruje na cukrzycę. Rozgłośnia radiowa „Francja Enfo” poinformowała, że Jean-Marie Rosemont, kapłan Wspólnoty św. Jakuba, do której należą porwani, rozmawia z porywaczami, ale nie zamierza zapłacić żądanego okupu w wysokości 1 mln USD.

Policja podejrzewa, że za porwaniem stoi działający w okolicy uzbrojony gang, zwany „400 Mawozo”.

W ostatnich miesiącach w Port-au-Prince i na prowincji wzrosła liczba porwań dla okupu, co świadczy o rosnącej liczbie uzbrojonych gangów na terytorium Haiti.

„Nadszedł czas, aby te nieludzkie czyny ustały” – stwierdził biskup Pierre-Andre Dumas, biskup Miragoane, cytowany przez AFP.

„Kościół modli się i solidaryzuje ze wszystkimi ofiarami tego nikczemnego czynu” – dodał.

W marcu haitańskie władze ogłosiły wprowadzenie na miesiąc stanu wyjątkowego w niektórych dzielnicach stolicy i regionu w celu „przywrócenia autorytetu państwa” na obszarach kontrolowanych przez gangi.

Gangi porywają ludzi dla okupu, kradnąc i grabiąc własność publiczną i prywatną oraz otwarcie stawiając czoła siłom bezpieczeństwa – podkreślają władze.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl