Ks. prof. J. Machniak: Św. Jan Paweł II przypominał, że człowiek ciągle musi opowiadać się po stronie światła, aby nie ulec ciemnościom

Jako bystry obserwator rzeczywistości, jednocześnie myśliciel, filozof, etyk i teolog – Piotr naszych czasów – w swoim nauczaniu nieustannie przypominał, że człowiek ciągle musi opowiadać się po stronie światła, aby nie ulec ciemnościom –  mówił o św. Janie Pawle II i jego nauczaniu jako odpowiedzi na obecny kryzys, ks. prof. Jan Machniak w felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” na antenie Radia Maryja.

W kontekście niepokojów mających miejsce w różnych częściach świata, także w Polsce, ks. prof. Jan Machniak odniósł się do słów św. Jana Pawła II.

– Uświadamiają nam to, o czym mówił przed laty św. Jan Paweł II: że na naszych oczach dokonuje się konfrontacja cywilizacji życia i śmierci – powiedział kierownik Katedry Duchowości Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

Przypomniał, że Papież Polak osobiście doświadczył starcia cywilizacyjnego podczas II wojny światowej.

– Sam był świadkiem, jak cywilizacja śmierci dotknęła narodu polskiego, narodu żydowskiego, wielu ludzi na całym świecie – wyjaśnił kapłan.

Św. Jan Paweł II nauczał, że cywilizacji śmierci może przeciwstawić się wyłącznie cywilizacja życia.

– Jako bystry obserwator rzeczywistości, jednocześnie myśliciel, filozof, etyk i teolog –Piotr naszych czasów – w swoim nauczaniu nieustannie przypominał o tym, że człowiek ciągle musi opowiadać się po stronie światła, aby nie ulec ciemnościom – podkreślał ks. prof. Jan Machniak.

Jak wskazał duchowny, Papież Polak akcentował, że chrześcijanin nie może zatrzymywać się tylko na refleksji o złu.

– To przecież Jan Paweł II mówił o tym, że teologia po II wojnie światowej głosiła śmierć Boga. Przypominał, że ta pesymistyczna teologia jednak została pokonana przez optymizm chrześcijan – zwrócił uwagę kierownik Katedry Duchowości Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

Optymizm ten przejawiał się u chrześcijan od samego początku – tuż po śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa wyruszyli oni w świat, żeby głosić Dobrą Nowinę.

Całość felietonu dostępna jest [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl