fot. Tomasz Strąg

Ks. kard. G. Müller: Polska może śmiało wyzbyć się wszelkich kompleksów niższości

Polska może śmiało wyzbyć się wszelkich kompleksów niższości. Jeśli przez 123 lata byliście w stanie oprzeć się wszelkim wpływom chcącym wydrzeć Wam waszą tożsamość narodową, religijną, kulturową, jesteście również w stanie być samodzielnymi członkami wspólnoty europejskiej i to bez przyjmowania pewnych schematów tylko po to, by wpisać się w narrację, jaka jest obowiązująca – mówił ks. kard. Gerhard Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, który w swoich nowych publikacjach upomina się o skarb, jaki może znaleźć każdy człowiek.

„Katolicki czyli jaki” oraz „Na drodze ku Chrystusowi” – to dwie pozycje, których autorem jest ks. kard. Gerhard Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Druga książka – będąca zapisem rozmów niemieckiego księdza kardynała z ks. Leszkiem Slipkiem – stawia pytanie o to, jak żyć Ewangelią dzisiaj. Odpowiedź na nie – jak wyjaśnił współautor – nie może zatrzymać się na ogólnych wskazówkach, bo człowiek żyje w codzienności.

– Teoria bez praktyki jest jałowa i dlatego też moja myśl była taka – porozmawiajmy o życiu, jakim ono jest, o problemach, jakie życie niesie, spróbujmy po chrześcijańsku na nie spojrzeć i znaleźć rozwiązanie – wskazał ks. Leszek Slipek, współautor książki „Na drodze ku Chrystusowi”.

Ks. kard. Gerhard Müller podkreślił, że człowiek jest osobą, a przez to nie może być w żaden sposób instrumentalizowany, postrzegany jako środek do celu przez partie czy ideologie.

Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary zachęcał, by dostrzec perspektywę Boga, który nie chce obdarowywać człowieka pozornym szczęściem. W spotkaniu z Bogiem człowiek może znaleźć odpowiedzi na swoje pytania.

– Nasze pozytywne przesłanie polega na ukazywaniu egzystencji człowieka jako czegoś dobrego, chcianego, pożądanego. Wszelkie talenty, dary, zdolności, jakie człowiek posiada, trzeba, aby je rozwijał, bo tego chce Bóg, a ostatecznym dopełnieniem jest wzrost człowieka – dzięki łasce Bożej – w kierunku doskonałości, która prowadzi człowieka do szczytów jego możliwości – powiedział ks. kard. Gerhard Müller.

Współczesne ideologie – jak wyjaśnił Ksiądz Kardynał – działają w taki sposób, by sięgać po pozory. Choć potrafią być słodkie i przyjemne, tak naprawdę sączą truciznę i próbują zastąpić wyznanie człowieka, który przyznaje się do chrześcijaństwa, wizją, że może decydować o własnej tożsamości, określić kim jest – czy mężczyzną, czy kobietą. Ostatecznie to atak na człowieka w jego integralności i cielesności. Człowiek jest okradany z najcenniejszego skarbu.

Ks. kard. Gerhard Müller zauważył, że po 50 latach bycia za żelazną kurtyną bardzo łatwo jest wmówić społeczeństwu w Polsce, że pragnąć dogonić rzeczywistość Zachodu, musi otworzyć się w pełni na poglądy modernistyczne.

– Polska może śmiało wyzbyć się wszelkich kompleksów niższości. Jeśli przez 123 lata byliście w stanie oprzeć się wszelkim wpływom chcącym wydrzeć Wam waszą tożsamość narodową, religijną, kulturową, jesteście również w stanie być samodzielnymi członkami wspólnoty europejskiej i to bez przyjmowania pewnych schematów tylko po to, by wpisać się w narrację, jaka jest obowiązująca – podsumował ks. kard. Gerhard Müller.

W trakcie spotkania sekretarz generalny KEP, ks. bp Artur Miziński, wręczył byłemu prefektowi Kongregacji Nauki Wiary nagrodę FENIKS przyznaną w trakcie ostatnich Targów Wydawców Katolickich za książkę „Cud nieśmiertelności. Co będzie po życiu ziemskim?”.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl