diecezja.bydgoszcz.pl

Ks. bp Krzysztof Włodarczyk: Msza św. jest źródłem życia, do którego Kościół powinien zapraszać. Tak jak potrzebujemy powietrza do życia ziemskiego, tak samo potrzebujemy Miłosierdzia Boga do życia duchowego

Kościół ma głosić Słowo Boże, sprawować sakramenty święte, gdzie w centrum będzie piękna Liturgia. Msza św. jest źródłem życia, do którego Kościół powinien zapraszać. Należy pamiętać również o trosce w wymiarze Caritas. Dzisiaj jest mniejsza potrzeba materialna, jednak widzę, że bardziej musimy pomagać w budowaniu relacji, by było jak na najmniej ludzi samotnych – mówił ks. bp Krzysztof Włodarczyk, nowy biskup diecezji bydgoskiej, w rozmowie z TV Trwam.

Ks. bp Krzysztof Włodarczyk, dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, został mianowany biskupem diecezji bydgoskiej. 28 września 2021 roku nastąpiło kanoniczne objęcie diecezji bydgoskiej przez nowego pasterza. Duchowny – w odniesieniu do swoich nowych powinności przypomniał, jakie są najważniejsze zadania Kościoła.

– Kościół ma głosić Słowo Boże, sprawować sakramenty święte, gdzie w centrum będzie piękna Liturgia. Msza św. jest źródłem życia, do którego Kościół powinien zapraszać. Należy pamiętać również o trosce w wymiarze Caritas. Dzisiaj jest mniejsza potrzeba materialna, jednak widzę, że bardziej musimy pomagać w budowaniu relacji, by było jak na najmniej ludzi samotnych – wskazał ksiądz biskup diecezji bydgoskiej.

Ks. bp zwrócił uwagę na ogromną rolę rodzin, które podczas swojej posługi w diecezji bydgoskiej duchowny będzie otaczał szczególną troską.

– Moja troska o rodziny wynika z tego, że jest to pierwsza szkoła życia i wiary. To rodzice są pierwszymi katechetami. Jak powiedział św. Jan Paweł II: „Przyszłość ludzkości idzie przez rodzinę” – wyjaśnił ks. bp Krzysztof Włodarczyk.

Jednak, by w Polsce były rodziny wyznające dobre wartości, potrzebne jest odpowiednie wsparcie ze strony Kościoła, np. poprzez właściwe przygotowanie do sakramentu małżeństwa.

– Bardzo ważne jest przygotowanie do małżeństwa. Oczywiście trzeba ogarnąć posługą i miłością każdego człowieka. Mam pewne plany oparte o doświadczenia, jednak najpierw trzeba pokornie wsłuchiwać się w Ducha Świętego, co chce uczynić w tej diecezji i nasłuchiwać głosów wszystkich wiernych i kapłanów – podkreślił ksiądz Biskup.

Dewizą biskupią nowego pasterza Kościoła bydgoskiego są słowa: „Łaska, miłosierdzie, pokój”.

– Moją nadzieją jest Boże Miłosierdzie, którego trzeba ciągle przyzywać. Tak jak potrzebujemy powietrza do życia ziemskiego, tak samo potrzebujemy Miłosierdzia Boga do życia duchowego. Bez łaski nie ma nic. Pan Bóg pierwszy wychodzi na spotkanie z człowiekiem. My tylko musimy przyjąć tę łaskę i z nią współpracować (…). Mówiąc o pokoju, mam na myśli ten, który daje nam Chrystus, a nie politycy. Ten pokój daje wewnętrzną harmonię, dzięki której łatwiej jest nam wyjść do ludzi – tłumaczył duchowny.

Rozpoczynając swoją posługę w diecezji bydgoskiej, ksiądz Biskup poprosił wiernych o modlitwę, wyrozumiałość, cierpliwość oraz współpracę.

– Chciałbym, żeby wierni czuli się zaproszeni do współodpowiedzialności za Kościół – dodał ks. bp Krzysztof Włodarczyk.

 

radiomaryja.pl/TV Trwam

 

drukuj

Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl