fot. Jarosław Olesiński / Diecezja Sosnowiecka / https://www.flickr.com/photos/episkopatnews/albums

Ks. bp A. Ważny, nowy ordynariusz sosnowiecki: Droga Jezusa jest drogą niewykluczającej miłości i jeśli chcemy iść tą drogą, to na nowo musimy uświadomić sobie tę prawdę

Droga Jezusa jest zatem drogą niewykluczającej miłości. Jeśli chcemy iść tą drogą, to na nowo, jako Kościół idący za Chrystusem, musimy to odkryć i uświadomić sobie tę prawdę. Także tutaj, w diecezji sosnowieckiej. Chcemy być Kościołem w drodze. Odważnie idącym w kierunku nowej przyszłości.  Nie jesteśmy Kościołem, który upadł i nie może się już podnieść – powiedział ks. bp Artur Ważny, nowy ordynariusz sosnowiecki, podczas ingresu do Bazyliki Katedralnej w Sosnowcu.

W sobotę w Bazylice Katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu odbył się ingres ks. bp. Artura Ważnego. Uroczystość była oficjalnym objęciem katedry jako miejsca nauczania i sprawowania pasterskiej pieczy.

W trakcie homilii ks. bp Artur Ważny przestrzegał, że „Kościół może stać się fałszywym znakiem i narzędziem, stając się skostniałą instytucją, która nie ma już nic do zaoferowania współczesnemu człowiekowi”.

„Jeśli chcemy być jak Jezus, musimy wyruszyć w drogę. Nie możemy bezczynnie czekać, zakotwiczać się i obwarowywać murami, nie możemy zatykać swoich uszu, aby nie słyszeć głosów tych, którzy idą tą samą drogą, co my, ale mają inne poglądy, doświadczenia czy rozwiązania” – powiedział nowy ordynariusz sosnowiecki.

„Droga Jezusa jest zatem drogą niewykluczającej miłości. Jeśli chcemy iść tą drogą, to na nowo, jako Kościół idący za Chrystusem, musimy to odkryć i uświadomić sobie tę prawdę. Także tutaj, w diecezji sosnowieckiej. Chcemy być Kościołem w drodze. Odważnie idącym w kierunku nowej przyszłości.  Nie jesteśmy Kościołem, który upadł i nie może się już podnieść” – dodał.

Hierarcha zaznaczył, że „na drodze Jezusa nikt nie jest na marginesie, przegrany
i potępiony”, wskazując jednocześnie, że „Kościół musi być nastawiony na słuchanie wszystkich, którzy pragną iść Chrystusową drogą”.

„Nie miejmy zesztywniałych karków, które nie są w stanie obracać głową, aby dostrzec historię brata, który stoi poza naszym prostym wzrokiem. Dzisiaj potrzebujemy być Kościołem rozglądającym się wokół, widzącym więcej niż tylko to, co przed nami. (…) Pokorny nie oznacza słaby, naiwny, ale to jest ten słuchający mocniej, nastawiający czulej swoje ucho, aby usłyszeć cichy szept siostry i brata. Kościół pokorny nie jest wspólnotą ludzi słabych i przegranych. To Kościół przyznający się do błędów, szukający prawdy i stojący za tymi, którzy tej prawdy, także w nim szukają” – powiedział ks. bp Artur Ważny.

Mszy św. przewodniczył ks. Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce, który na zakończenie uroczystości skierował słowa podziękowań do nowego ordynariusza sosnowieckiego.

„Dziękuję waszemu nowemu biskupowi, ks. bp. Arturowi Ważnemu. Jesteśmy mu wdzięczni, ponieważ natychmiast odpowiedział z gotowością i otwartością na wezwanie Papieża, aby zostać waszym pasterzem i prowadzić was drogami Ewangelii” – mówił ks. Antonio Guido Filipazzi.

„Godne ubolewania jest to, że na temat tej nominacji powiedziano wiele rzeczy nieprawdziwych, na przykład mówiąc o różnych kandydatach, którzy odmówili przyjęcia tego stanowiska. Tych wszystkich, którzy na różne sposoby rozpowszechniają te fałszywe informacje zachęcam do poważnego rachunku sumienia i pokuty. W Kościele i społeczeństwie plotki, kłamstwa, a nawet oszczerstwa są poważnym złem” – dodał.

Ks. bp Artur Ważny święcenia biskupie przyjął 30 stycznia 2021 w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Tarnowie. 22 czerwca objął diecezję sosnowiecką po okresie sede vacante, który trwał od 24 października 2023 do 8 maja 2024 roku. W tym czasie administratorem apostolskim diecezji był ks. abp Adrian Galbas SAC.

episkopat.pl/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl