pixabay.com

Procesja Eucharystyczna na morzu

Mszą św. w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Gdyni rozpoczęła się Procesja Eucharystyczna w ramach obchodów Dni Morza, która jest kontynuowana we współpracy z Marynarką Wojenną na Zatoce Gdańskiej. Eucharystii przewodniczył metropolita gdański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, ks. abp Tadeusz Wojda.

W ramach obchodów Dni Morza w Gdyni w sobotę odbył się orszak z Najświętszym Sakramentem drogą morską.

Wydarzenie rozpoczęło się w sanktuarium Miłosierdzia Bożego (przy bazylice morskiej) w Gdyni Mszą św. za ojczyznę, której przewodniczył metropolita gdański ks. abp Tadeusz Wojda, przewodniczący KEP.

Ks. abp Wojda nawiązał podczas Mszy św. do pierwszej Procesji Eucharystycznej na Morzu, która odbyła się 85 lat temu w ramach Kongresu Eucharystycznego w Gdyni w 1939 roku.

„Dzisiaj powracamy do tamtych wydarzeń, by spojrzeć na wiarę naszych rodaków, ale również by zastanowić się nad naszą wiarą. Jak ją dzisiaj wyznajemy? Jak ją dzisiaj przeżywamy? Dzisiaj nie ma takich tłumów, jak w tamte pamiętne dni, choć wybrzeże jest znacznie liczniej zaludnione niż wówczas” – mówił metropolita gdański.

Duchowny dodał, że obecni na uroczystości reprezentują nie tylko Gdynię, ale całą chrześcijańską Polskę. Przewodniczący KEP podkreślił, że obecni przyszli, by zamanifestować swoją wiarę i prosić o dar zrozumienia Eucharystii.

Po Mszy św. na ulice miasta wyruszyła Procesja Eucharystyczna. Uczestnicy przeszli z Najświętszym Sakramentem przez skwer Kościuszki na Nabrzeże Pomorskie. Stamtąd, przy współpracy z Marynarką Wojenną, procesja jest kontynuowana na zatoce na pokładzie okrętu żeglugi przybrzeżnej.

Podczas obchodów Dni Morza zaplanowano w tym roku ponad 40 wydarzeń organizowanych na terenie miasta, w muzeach i instytucjach kultury, w tym m.in.: pokazy ratownicze na morzu, szkolenie z prawidłowej techniki wiosłowania na desce SUP, Bałtycki Festiwal Piosenki Morskiej – Dar Pomorza czy salut świąteczny (oddanie 21 strzałów armatnich z ORP Błyskawica).

Święto pod nazwą Dni Morza od 1947 r. odbywało się w Szczecinie, Ustce, Kołobrzegu i innych nadbałtyckich lokalizacjach. Jego reaktywacja w Gdyni nastąpiła w 2013 roku.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl