fot. PAP/EPA

Dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Świdnickiej: Ograniczanie lekcji religii to jawna dyskryminacja

Dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Świdnickiej, ks. Damian Mroczkowski, podkreślił, że zapowiedziane przez rząd ograniczenie lekcji religii w szkołach to jawna dyskryminacja i krzywdzenie wierzących rodziców i dzieci. Chodzi o propozycję minister edukacji, zakładającą zmniejszenie liczby lekcji religii do jednej godziny tygodniowo.

Minister edukacji narodowej, Barbara Nowacka, zapowiedziała redukcję liczby godzin katechezy w szkołach. Od 1 września 2025 r. ma to być jedna godzina tygodniowo zamiast dwóch. Szefowa resortu poinformowała, że zleciła już prace nad przygotowaniem rozporządzenia w tej sprawie.

Ks. Damian Mroczkowski powiedział, że trzeba wyrazić sprzeciw wobec tych zapowiedzi.

– To jest jawna dyskryminacja. Jest to wręcz krzywdzące wobec rodziców i uczniów, którzy mają prawo do tego, aby wychowywać swoje dzieci w wierze, którą wyznają. Jaka jest rola katechezy w szkole, wszyscy wiemy. Ona odgrywa ważną rolę wychowawczą, także kulturową. Te zmiany spowodują ogromne straty – również dla katechetów, bo prosty rachunek jest taki, że jeżeli będzie jedna godzina tygodniowo, to połowa katechetów straci zatrudnienie w szkołach – mówił dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Świdnickiej.

Kapłan zauważył też, że wszelkie zmiany w zakresie organizacji lekcji religii w szkołach powinny być podejmowane w drodze porozumienia z Kościołem i innymi związkami wyznaniowymi, gdyż tego wymaga prawo.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl