Ks. abp Zimowski: decyzja podjęta w duchu odpowiedzialności za Kościół

Wypowiedź ks. abp. Zygmunta Zimowskiego, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia dla Radia Maryja.  

Dowiedziałem się o tej wiadomości tuż po godz. 12. kiedy byliśmy przed figurą Matki Bożej w Altötting – to jest Sanktuarium Benedykta XVI. On tam pielgrzymował, jako dziecko, jako młodzieniec, jako kapłan, kardynał i wreszcie jako Papież. Dlatego, że jego dom rodzinny jest zaledwie ponad 20 km. od tego miejsca.

Tego dnia widziałem łzy w oczach ludzi, którzy przyjęli tą wiadomość z takim troszkę smutkiem. Ja osobiście znam Ojca św. od prawie 30 lat, dlatego że ponad 30 lat temu właśnie u jego boku rozpocząłem pracę w Kongregacji Nauki Wiary i przez 19 lat on był moim głównym szefem (Prefektem Kongregacji Nauki Wiary). Dlatego mnie ta decyzja nie zdziwiła; znając dobrze Benedykta XVI po 15 latach pracy wiedziałem, że on chciał już zrezygnować i prosił Ojca św. Jana Pawła II, żeby mógł wrócić do swoich książek; jednak do końca życia Papież Jan Paweł II chciał, aby był u jego boku, aby był Prefektem najważniejszej Kongregacji. Te myśli Benedykta XVI były, ale to nie było odejście do prywatnego życia, ale aby jeszcze bardziej pogłębiać teologię, pisać książki; i potem Duch św. sprawił, że został papieżem.

W dniu jego wyboru powiedziałem, że jest to uduchowiony człowiek wiary, że poda nam wskazówki jak żyć dzisiaj według wiary i on to czynił poprzez osiem lat pontyfikatu. On za wzór wiary dał nam św. Pawła; przeżyliśmy rok św. Pawła. Przeżyliśmy rok kapłański gdzie znów pokazał nam kapłanom św. Jana Marii Vianneya, jako wzór kapłańskiego życia, który żył w trudnych chwilach Rewolucji Francuskiej. Przypominaliśmy w tym Roku Wiary o naszych świętych bohaterskich kapłanach, którzy działali w ojczyźnie, a teraz jesteśmy i celebrujemy Rok Wiary.

Ojciec św. poprzez swój pontyfikat tak bardzo troszczył się o pełnie wiary i troszcząc się o tą pełnię wiary widzi, że on – nie tyle, że nie podoła temu; bo przecież jest wielkim intelektualistą, jest wielkim człowiekiem modlitwy, ale brakuje mu fizycznych sił. On nie chce być tylko – że tak powiem – malowanym papieżem; on służył przez tyle lat Kościołowi, autentycznie w pierwszej osobie. Dlatego nie chce, żeby jego ktoś inny – jak gdyby- reprezentował a on był tylko papieżem. Tu trzeba jego zrozumieć. To jest wielki krok, który podjął Ojciec św. Trzeba ten krok uszanować i trzeba widzieć to wszystko w optyce wiary i w optyce jego odpowiedzialności za Kościół święty. Trzeba się modlić w jego intencji, aby Pan Bóg dał mu jeszcze długich lat życia, aby mógł się cieszyć tymi owocami, które on jako Papież zasiał w Kościele. To są takie pierwsze nasze refleksje, właśnie tam modlimy się u stóp jego matki – Matki Bożej Łaskawej z Altötting, o dalszą siłę i zdrowie.

W tej samej perspektywie wiary i odpowiedzialności za Kościół na pewno Duch św. wskaże dobrego człowieka, który będzie dalej prowadził to wielkie dzieło Jana Pawła II, Benedykta XVI, wielkich papieży XX wieku.

Był to piękny pontyfikat, wszyscy podziwialiśmy i podziwiamy te wszystkie przemówienia Ojca św. jego homilie pełne głębi i to wielkie zatroskanie o wiarę w tych trudnych dzisiaj czasach takiego zawirowania, co do Doktryny Kościoła i moralności. On zawsze wskazywał nam na godność człowieka i chciał, aby rzeczywiście każdy z nas był blisko Chrystusa i po to ogłosił Rok Wiary.

Szczęść Boże wszystkim! Módlcie się w intencjach Ojca św. Benedykta XVI, módlcie się zwłaszcza od pierwszego marca o dobry wybór następcy Benedykta XVI, aby był rzeczywiście dobrym człowiekiem, dobrym papieżem, by Łódź Piotrową prowadził bezpiecznie po tych różnych dzisiejszych falach, które przeszkadzają Kościołowi.

Szczęść Boże wszystkim z serca błogosławię

Ks. abp Zygmunt Zimowski

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl