Ks. abp W. Polak: Ewangelizacja dotyka serca konkretnego człowieka

Ks. abp Wojciech Polak – w programie „Westerplatte młodych” na antenie Telewizji Trwam – przypomniał wezwanie św. Jana Pawła II do Nowej Ewangelizacji. Wezwanie do ewangelizacji – akcentował Prymas – jest obecne i ważne w każdym pokoleniu i w każdym czasie.

W rozmowie ze studentami Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej ks. abp Wojciech Polak tłumaczył, że pomysł Nowej Ewangelizacji zrodził się 3 czerwca 1979 roku w Gnieźnie.

Reewangelizacja czy ewangelizacja to nie tylko sytuacja czy wezwanie dzisiejsze. To jest wezwanie, które płynie od samego początku. Chodzi o to, żeby Ewangelię Chrystusową przyjmować na poważnie, żeby ją przyjmować w swoim życiu i żeby żyć konsekwentnie tym, co w Ewangelii jest. (…) W Gnieźnie 3 czerwca 1979 roku – podczas wspaniałego spotkania z młodymi – św. Jan Paweł II myślał o otwarciu Ewangelii, o tej Ewangelii, z którą trzeba pójść także do innych, zwłaszcza tych, którzy są najbliżej nas – tłumaczył Prymas Polski.

Jak przypomniał, św. Jan Paweł II – wzywając do Nowej Ewangelizacji – mówił, że współczesnemu człowiekowi należy głosić tę samą Ewangelię. Robić to jednak trzeba nowymi sposobami i z nową gorliwością, tj. z nowym zapałem – wskazał.

Ks. abp Wojciech Polak zauważył, że wiara jest kwestią osobistego odniesienia do Boga. „To każdy i każda z nas wybiera wiarę” – dodał.

Jeśli są obszary, w których przeżywa się dzisiaj kryzys wiary, to jest to bardzo często kryzys konkretnego człowieka, konkretnych ludzi. (…) Są tacy, którzy żyją bardzo odważnie swoją wiarą, którzy dają wspaniałe świadectwo. Piękna inicjatywa na Wyspach Brytyjskich „Catholic Voices”. Ludzie młodzi, którzy potrafią o swojej wierze – także w publicznych mediach – mówić przekonująco, pięknie i z naprawdę wspaniałym świadectwem. (…) Ewangelizacja dotyka serca konkretnego człowieka, w konkretnym czasie i w konkretnym miejscu – zaznaczył Prymas Polski.

Tłumaczył, że podczas Światowych Dni Młodzieży katolicy z Polski będą mogli spotkać się ze swoimi rówieśnikami z Kolumbii, Niemiec, Francji czy Belgii, którzy staną się dla nich świadkami wiary.

Myślę, że ten kontakt pozwala nam dzielić się wspólnie wiarą. Umacniamy się wiarą, kiedy ona jest dzielona. Kościół – mówił papież Benedykt XVI, a papież Franciszek ciągle nam to powtarza – rodzi się poprzez przyciąganie, tzn. jeżeli ktoś przychodzi do nas, dzieli się swoją wiarą, jest człowiekiem, który wierzy w Jezusa i mówi o Nim, to w podobny sposób ja zaczynam automatycznie do tego przychodzić – mówił ks. abp Wojciech Polak.

Jak podkreślił, wzajemne dzielenie się wiarą umacnia naszą przyjaźń i miłość względem Jezusa, umacnia naszą chrześcijańską tożsamość.

Całą audycję „Westerplatte młodych” z udziałem ks. abp. Wojciecha Polska, Prymasa Polski, można obejrzeć [tutaj].

RIRM

drukuj