fot. PAP/Łukasz Gągulski

Ks. abp T. Wojda: Spotkania z Chrystusem nie można przeżyć za pomocą telewizji czy ekranu komputerowego

Prawdziwego spotkania z Jezusem Chrystusem w Eucharystii nie można przeżyć za pomocą telewizji czy ekranu komputerowego – mówił w czwartek podczas Mszy św. z okazji Bożego Ciała w Bazylice Mariackiej w Gdańsku metropolita gdański ksiądz arcybiskup Tadeusz Wojda.

Duchowny powiedział, że Boże Ciało to „jedno z najpiękniejszych świąt katolickich”.

„Jest ono żywą manifestacją naszej wiary, przestrzenią tajemniczego zjednoczenia naszego życia z życiem Jezusa Chrystusa” – dodał.

„Prawdziwego spotkania z Jezusem Chrystusem w Eucharystii nie można przeżyć za pomocą telewizji czy ekranu komputerowego. One są wyłącznie namiastką tego, co się dokonuje na żywo, tu i teraz, kiedy uczestniczymy w Eucharystii, która jest pamiątką ofiary Jezusa na krzyżu” – mówił w kazaniu w Bazylice Mariackiej w Gdańsku ks. abp Tadeusz Wojda.

Zaznaczył, że jest to „nader ważne gdy wychodzimy z pandemii koronawirusa”, która „nas ograniczyła w przeżywaniu i uczestniczeniu w tym wielkim darze Eucharystii”.

„Za uczniami Chrystusa należy zapytać: +Panie, gdzie chcesz, abyśmy przygotowali tę nową Paschę?+. Logiczna odpowiedź brzmiałaby +w Kościele, na ołtarzu+. Myślę jednak, że ta odpowiedź nie do końca satysfakcjonuje Jezusa. Jezus oczekuje dzisiaj od nas odpowiedzi głębszej i bardziej konkretnej. Oczekuje, że przygotowanie Eucharystii, nowej Paschy, dokona się przede wszystkim w świątyni naszego serca, na ołtarzu naszego serca” – mówił metropolita gdański.

Podkreślił, że „trzeba dołożyć starań, aby świątynia naszego serca nie była zagracona”.

„I zarzucona rzeczami bezużytecznymi i szkodliwymi, które nie pozostawiają miejsca dla najważniejszego gościa, którym jest sam Jezus Chrystus” – nadmienił.

„Trzeba okryć ołtarz naszego serca czystym obrusem dobrych uczynków i ewangelicznej postawy” – apelował duchowny.

Po Mszy św. w Bazylice Mariackiej odbyła się tradycyjna procesja Bożego Ciała. Przeszła ona w centrum Gdańska, ulicami: Piwną, Chlebnicką, Kuśnierską, Długi Targ, Długą, Tkacką, Węglarską, Pańską i Katarzynki na plac przed Bazyliką św. Brygidy. Ołtarze zlokalizowane były na przedprożu Ratusza Głównego Miasta, przy siedzibie Rzemiosła Gdańskiego, przy bazylice św. Mikołaja i przed Bazyliką św. Brygidy.

PAP/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl