fot. PAP/Marcin Obara

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Dziś obchodzimy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało. Centralnym punktem uroczystości są procesje eucharystyczne.

Ulicami polskich miast i wsi przeszły dziś uroczyste procesje eucharystyczne. Uroczysta procesja do czterech ołtarzy przeszła dziś także wokół świątyni Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

– Idziemy po to, aby zamanifestować naszą wiarę, nasze oddanie się Jemu. Idziemy po to, by również przepraszać za tych, którzy szydzą z naszej świętości – podkreślał w czasie homilii o. Jan Król CSsR.

W ostatnim czasie w przestrzeni publicznej w naszej ojczyźnie doszło do wielu profanacji. Większość z nich miała miejsce podczas tzw. marszów równości środowisk LGBT. Szydzono tam z katolików, profanowano chrześcijańskie symbole, parodiowano także procesje Bożego Ciała.

– Księża biskupi wzywają nas wszystkich do publicznego przebłagania Boga za popełnione ostatnio grzechy świętokradztwa – mówił podczas uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa przewodniczący KEP, metropolita poznański ks. abp Stanisław Gądecki.

Księża biskupi proszą, by w najbliższą niedzielę we wszystkich kościołach i kaplicach w Polsce po każdej Mszy świętej odśpiewać suplikację „Święty Boże”. Za grzechy profanacji przepraszano dziś w Warszawie.

– Chcemy w ten sposób przeprosić i przebłagać Pana Boga za grzechy profanacji Najświętszego Sakramentu, profanacji Mszy św., parodii procesji Bożego Ciała, jakie to wydarzenia miały miejsce na ulicach naszych miast, także naszego miasta – mówił metropolita Warszawski ks. kard. Kazimierz Nycz.

Kościół jest dziś pod ostrzałem nihilistycznych ideologii – podkreślał metropolita gdański ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

– Pięknie brzmią słowa tolerancja, wolność, ale ich cechą jest wrogość także do Kościoła. Znaleźliśmy się pod ostrzałem nihilistycznych ideologii. Co za tym idzie? Idzie za tym odzieranie z autorytetu, społecznego szacunku, godności, a w przekazie dominuje jedna barwa, ciemna, mroczna, nienawistna i z gruntu niesprawiedliwa – wskazał ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

TV Trwam News/RIRM

drukuj