Ks. abp Stanisław Gądecki nowym konfratrem zakonu paulinów

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki został dziś przyjęty do Konfraterni Zakonu Paulinów. To wyraz wdzięczności zakonników za życzliwość wobec ich zgromadzenia.

Uroczystość odbyła się w Częstochowie podczas porannej Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze.

„Dziś, włączając do tej naszej duchowej wspólnoty ks. abp. Stanisława Gądeckiego, metropolitę poznańskiego i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, chcemy przede wszystkim podziękować za wielką otwartość i za wielką życzliwość, jaką ksiądz arcybiskup darzy jasnogórskie sanktuarium. Nie tak dawno mówił ksiądz arcybiskup, że sanktuarium na Jasnej Górze to kwintesencja polskiego ducha religijnego, miejsce promieniujące macierzyńską opieką Maryi nad naszym narodem. Dziękujemy za te słowa, za tę życzliwość względem Jasnej Góry – miejsca, które tak mocno wpisało się w karty historii i duchowego życia naszego narodu” – powiedział generał Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika o. Arnold Chrapkowski.

O. Chrapkowski podziękował także ks. abp. Gądeckiemu za duszpasterskie wsparcie w klasztorach paulińskich, m.in. za modlitwę w częstochowskim sanktuarium wraz z całym episkopatem.

Jak przypomniał generał zakonu, przyjęcie do konfraterni paulińskiej jest tytułem honorowym i wyrazem wdzięczności paulinów za „wyświadczone dobrodziejstwa”. Jednocześnie ma się przyczynić do ściślejszego związku z zakonem.

Dziękując za ten honorowy tytuł, ks. abp Gądecki podkreślił, że sanktuarium jasnogórskie to „niezastąpione centrum duchowe” Polaków, także tych zza granicy.

„W żaden sposób nie da się go porównać – choć może to być przykre dla innych – z żadnym innym sanktuarium w Polsce” – zaznaczył hierarcha.

Konfraternia paulińska nie jest prawną organizacją. Przynależność do niej oznacza duchową łączność tego zakonu z uprzywilejowanym gronem jego dobrodziejów, przyjaciół i współpracowników – zarówno duchownych, jak i świeckich.

Tradycja konfraterni paulińskiej sięga połowy XIV wieku. Imię i nazwisko konfratra wpisywane jest od tego czasu do specjalnej księgi, a wybranym osobom (np. kardynałom, królom) wystawiany jest ozdobny dokument. Niektórzy wpisywali się do księgi własnoręcznie i składali przy tej okazji zobowiązania, wota i dary.

Wpływ i charakter jasnogórskiego sanktuarium z czasem przyczyniły się do tego, że konfraternia nabrała również charakteru maryjnego. W związku z tym w ostatnim czasie o przyjęciu do konfraterni decyduje szczególnie żywy i autentyczny kult Jasnogórskiej Madonny oraz chęć współpracy z paulinami w jego upowszechnianiu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl