fot. PAP/Adam Warżawa

Ks. abp S. L. Głódź: W czasie epidemii daje o sobie znać Polska solidarna, współczująca, pomocna i ofiarna

W czasie epidemii daje o sobie znać Polska solidarna, współczująca, pomocna i ofiarna – podkreślił metropolita gdański ks. abp Sławoj Leszek Głódź w orędziu wielkanocnym, skierowanym do kapłanów i diecezjan. Poinformował też, że z uwagi na stan zdrowia nie będzie w tym roku przewodniczył uroczystościom Triduum Paschalnego.

Tegoroczne przesłanie ordynariusza archidiecezji gdańskiej ma szczególny charakter ze względu na epidemię koronawirusa oraz obostrzenia sanitarne i administracyjne z tym związane.

W ocenie ks. abpa Sławoja Leszka Głódzia pandemia koronawirusa „rozsadziła ład naszego życia, rozbudziła niepokój serc, zasiała niepewność jutra, przyniosła nieszczęście choroby, trudnej i podstępnej, a także obfite żniwo śmierci, zamroczyła perspektywę przyszłości, zmąciła stosunki pracy, wyeksponowała widmo nadciągających bytowych trudności, bezrobocia, gospodarczych klęsk”- napisał w orędziu.

Podkreślił, że wszystkie wprowadzone ograniczenia, które dotknęły również wspólnotę Kościoła, są wyrazem szczególnej troski o zdrowie i życie ludzkie.

„Rozszerzający się wymiar epidemii pociągnął za sobą wiele drastycznych decyzji władz, które mają postawić tamę jej rozrostowi, zapewnić społeczną izolację. Także decyzji dotyczących kultu Bożego, ograniczających radykalnie dostępność do świątyń i życia sakramentalnego. Niektóre z nich nader boleśnie zraniły naszą duchową wrażliwość, odwieczną tradycję mimo tego, że zostały wprowadzone dla naszego dobra i bezpieczeństwa, wyhamowania rozprzestrzeniania się epidemii” – zaznaczył.

Metropolita gdański wskazał, że czas epidemii stawia nowe wyzwania i wzywa do nawrócenia. To również próba wiary i miłości.

„Wobec tych utrapień i wyzwań, które mają rozmaite imiona, powinniśmy stawać z powagą i odwagą. Szczególnie w tych dniach, gdy naszą chrześcijańską drogę rozświetla perspektywa Świąt Wielkanocnych, błogosławionego czasu, kiedy radością naszych ufnych serc głosimy chwałę Zmartwychwstałego Pana. Tę wiarę paschalną przenieść mamy w nasze życie, w nasze postawy. Umocnić nią i wzbogacić nasze nawrócenie serc – wiano Wielkiego Postu. Czas, który przeżywamy, wręcz wzywa nas do tego” – powiedział metropolita gdański.

Poinformował też, że ze względu na stan zdrowia nie będzie w tym roku przewodniczył uroczystościom Triduum Paschalnego.

„Po raz pierwszy w czasie biskupiej posługi we wspólnocie Archidiecezji Gdańskiej nie jestem w czasie tych świętych dni w mej biskupiej katedrze w Gdańsku-Oliwie. Nie sprawuję liturgii Triduum Sacrum. Moja nieobecność to rezultat decyzji lekarzy – więcej nakazu – motywowanego stanem mojego zdrowia. Decyzja bolesna dla mnie i przykra, której przecież muszę się poddać z racji na wiek i na onkologiczną chorobę, po całkowitej resekcji żołądka przed pięciu laty” – powiadomił.

Zapewnił całą wspólnotę archidiecezji – biskupów, kapłanów, osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich – o duchowej bliskości i modlitwie w ich intencji.

Ks. abp Sławoj Leszek Głódź zwrócił uwagę, że w tych dniach transmisje liturgii w środkach społecznego przekazu są dla większości jedynym dostępnym sposobem duchowego łączenia się i tworzenia wspólnoty modlącego się Kościoła.

„W świętych obrzędach Triduum Paschalnego i Zmartwychwstania Pańskiego uczestniczycie, Drodzy Diecezjanie, za pośrednictwem telewizji, internetu, radia. Rozumiem ciężar tego wyrzeczenia, tego ograniczenia. Ale przecież i w ten sposób współtworzymy wielką wspólnotę modlitwy, wielki krąg wiary i nadziei” – wskazał hierarcha.

Metropolita gdański zaznaczył, że kapłani jako żołnierze Chrystusa z oddaniem wypełniają w nadzwyczajnych warunkach „powinność głoszenia Słowa Bożego, podtrzymywania życia sakramentalnego, sprawowania Bożego kultu, inicjowania i organizowania różnorodnych czynów miłości miłosiernej, adresowanej do tych, którzy jej szczególnie potrzebują: samotnych, chorych, przechodzących kwarantannę, przytłoczonych ciężarem wieku, ubogich, zagrożonych wykluczeniem”.

Mówiąc o sytuacji w dobie pandemii, ks. abp Głódź wskazał na potrzebę duchowego wsparcia osób, które odczuwają lęk, osamotnienie. Wyraził przekonanie, że płynące z Ewangelii Nadziei przesłanie, pomoże przeprowadzić wspólnotę Kościół przez niełatwe czasy.

„Głoszenie Ewangelii Nadziei – na stresy, duchowe zapaści, jakie niesie czas epidemii. Ten znak duchowej wspólnoty i braterstwa w Chrystusie Zmartwychwstałym przekazuję wspólnotom życia konsekrowanego, także różnorodnym parafialnym wspólnotom modlitwy, życia duchowego, służby w znaku miłości miłosiernej. To z waszych wspólnot w dużej mierze rekrutują się wolontariusze, którzy włączyli się w dzieło obdarowywania darami miłości duchowej i rzeczowej osób dotkniętych w różny sposób nieszczęściem epidemii” – przekazał.

Ks. abp Sławoj Leszek Głódź zwrócił się również do pracowników służby zdrowia – lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, diagnostów, farmaceutów, kapelanów, wolontariuszy, którzy narażając swoje zdrowie i życie walczą z epidemią koronawirusa. Podziękował im za pracę i poświęcenie w tych nadzwyczajnych okolicznościach. Zapewnił o modlitwie w ich intencji.

„Jesteście bohaterami nieustępliwej, żmudnej, wytrwałej, nie oglądającej się na trudności i kłopoty walki podjętej z koronawirusem, niosącej także zagrożenia dla waszego zdrowia. Jesteście jak żołnierze z pierwszej linii wojennych zmagań. Można o Was powiedzieć, że służycie Ojczyźnie i narodowej wspólnocie w myśl hasła +Dla Ciebie Polsko+, a dziś trzeba dodać i dla bliźnich” – dodał.

Podziękował też władzom państwowym oraz służbom mundurowym za wysiłek i starania, „dzięki którym funkcjonuje państwo i toczy się społeczne życie, w tym wymiarze, jaki jest możliwy i niezbędny”. Jego zdaniem na szczególne uznanie i wdzięczność zasługuje ministerstwo zdrowia „za roztropne i odważne decyzje”.

Metropolita gdański zwrócił uwagę, że w czasie epidemii po raz kolejny Polacy dowiedli, że bez względu na różnice światopoglądowe i sympatie polityczne, potrafią okazać sobie wsparcie w szczególnie trudnych momentach.

„Czas epidemii ujawnia także to, co człowiek ma w sercu. Daje o sobie znać Polska solidarna, współczująca, pomocna i ofiarna, zawiązująca nadwyrężone, a czasem doszczętnie pozrywane politycznymi podziałami społeczne więzy” – zauważył.

W swoim przesłaniu ks. abp Głódź pokreślił też, że Chrystus przynosi światu pokój.

„Módlmy się wszyscy o pokój polskich serc jednoczący naszą narodową wspólnotę dotkniętą nieszczęściem epidemii. Pokój niezbędny, konieczny, potrzebny. Pokój – dar Zmartwychwstałego Pana. Otwórzmy nań polskie serca” – wezwał.

Zachęcił wszystkich do szczególnie intensywnej modlitwy w intencji osób, które zmarły z powodu Covid-19, a także w intencji ich bliskich.

„Stajemy dziś wobec opustoszałego grobu Jezusowego – zwycięzcy śmierci, piekła i szatana. Jego chwalebne Zmartwychwstanie jest też zasadą i źródłem naszego przyszłego zmartwychwstania. Niech ta prawda naszej wiary będzie źródłem pocieszenia i nadziei dla tych wszystkich, których bliscy stali się ofiarami żniwa śmierci, jaki niesie epidemia koronawirusa” – dodał.

Przypomniał, że w Wielki Piątek przypada 10. rocznica tragedii smoleńskiej oraz 80. rocznica zbrodni katyńskiej. Poprosił diecezjan o modlitwę w intencji pomordowanych jeńców wojennych oraz 96 ofiar, które zginęły w katastrofie samolotu Tu-154.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl