fot. youtube.com

Ks. abp S. Gądecki: Każdy ochrzczony jest wezwany do misji

Każdy ochrzczony jest wezwany do misji i jest jednocześnie apostołem i misjonarzem, ponieważ jedno i drugie kryje się w powołaniu chrzcielnym – podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki podczas środowej konferencji prasowej poświęconej Nadzwyczajnemu Miesiącowi Misyjnemu.

Według niego każdy, kto został ochrzczony, jest powołany do bycia misjonarzem.

„Tym razem nie chodzi o posłanie, misje, które realizujemy w swoim otoczeniu w Polsce, ile bardziej o misje skierowane ku tym, którzy jeszcze nie wierzą pośród innych narodów” – zaznaczył ks. abp Stanisław Gądecki.

Podał, że obecnie 1920 polskich misjonarzy pracuje w ponad 99 krajach.

„Nie jest to na pewno zajęcie dla bojaźliwych i niesie ze sobą zawsze ryzyko zarówno chorób, jak i śmierci” – podkreślił ks. abp Gądecki i przywołał ostatnie ofiary, m.in zabitą w Boliwii Helenę Kmieć z wolontariatu salezjańskiego i ks. Stanisława Szczepaniuka, który zginął w Portoryko.

Zwrócił też uwagę na aktywność wolontariuszy misyjnych i powoli odbudowujący się wolontariat świeckich. Na przykład z archidiecezji poznańskiej w tym roku do pracy misyjnej wyjechało za granicę około 98 studentów, m.in z Uniwersytetu Medycznego.

„To jest doroczny ruch wakacyjny, trwający miesiąc lub dwa, a czasami pół roku. Niektóre z tych osób przebywają na misjach od dwóch do czterech lat. Jest to ruch czysto świecki. Zrodził się on z przedwojennego poznańskiego ruchu misyjnego, który zakładała Wanda Błeńska” – powiedział ks. abp Stanisław Gądecki. Dodał, że być może wkrótce rozpocznie się jej proces beatyfikacyjny.

„Kościół jest żywy tak długo, jak jest misyjny, bo kiedy Kościół przestaje być misyjny, to znaczy, że obumiera” – powiedział przewodniczący Episkopatu.

Dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce ks. Tomasz Atłas podkreślił, że papież Franciszek ustanowił Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny w Kościele po to, aby szeroko pojętej działalności misyjnej „nadać nową jakość i nowy dynamizm po to, żeby Chrystus i Jego Ewangelia była głoszona i potwierdzana w każdym miejscu, w każdym kontekście kulturowym i społecznym”.

Na pytanie, komu to zadanie postawił papież Franciszek, ks. Atłas odpowiedział, że „każdemu Kościołowi lokalnemu, każdej diecezji, każdej parafii, rodzinie zakonnej, wspólnocie apostolskiej czy modlitewnej, a nawet więcej – każdemu ochrzczonemu”.

„Ojciec Święty podarował ten miesiąc, aby każdy ochrzczony uświadomił sobie, że w dziele misyjnym mamy swój udział i to od nas zależy, czy Chrystus będzie głoszony w tych częściach świata, gdzie nie jest jeszcze znany” – podkreślił.

Ks. Tomasz Atłas wyraził nadzieję, że Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny pozwoli nam „oczyścić naszą misyjną motywację, bo prawdziwa misyjna motywacja to jest odpowiedź na nasze spotkanie z Chrystusem i odpowiedź na miłość, której doświadczamy”.

Dodał, że jeśli taka będzie motywacja, to nasze wspieranie dzieła misyjnego nie będzie okazjonalne, od akcji do akcji, od czasu do czasu, ale wpisze się w nasze chrześcijańskie życie w perspektywie naszej codziennej modlitwy, bo, jak przypomina papież Franciszek, „modlitwa jest sercem wszelkiej działalności misyjnej”.

W tym roku cały październik będzie poświęcony misjom. Czas ten, przez papieża Franciszka nazwany Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym, będzie obchodzony pod hasłem: „Ochrzczeni i posłani. Kościół Chrystusa z misją w świecie”.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl