fot. m.niedziela.pl

Ks. abp A. Dzięga otrzymał nagrodę im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego

Metropolita szczecińsko-kamieński, ks. abp Andrzej Dzięga, otrzymał nagrodę im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. To nagroda za osiągnięcia: naukowe, dydaktyczne, zawodowe bądź organizacyjne, mające na celu szerzenie zasad katolickich w myśl motta: „Bogu i Ojczyźnie”.

Zarząd Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego od kilku lat przyznaje nagrodę im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego. W tym roku wyróżniony został metropolita szczecińsko-kamieński, ks. abp Andrzej Dzięga.

Przy okazji wręczenia nagrody laudację wygłosił prawnik i nauczyciel akademicki, były poseł Jan Łopuszański.

– Twój głos jest potrzebny. Mówisz to, co myśli wielu Polaków i katolików, ale nie mają swego urzędu, wiedzy, doświadczenia, umiejętności, nie wypowiadają głośno tego, co pomyślane. Wielu żyje dziś w poczuciu wyobcowania, osamotnienia, chwilami na krawędzi rozpaczy. Potrzebny jest głos pasterza ukazujący, że nie zwariowali i nie są sami – powiedział Jan Łopuszański.

Ks. abp Andrzej Dzięga wskazywał na św. Jana Pawła II. Przypomniał jego słowa, że Europa oddycha dwoma płucami – wschodnim i zachodnim. Tłumaczył, że Europa Środkowa stanowi pomost między Wschodem a Zachodem. Ma autonomiczną duchowość, w której silne jest poczucie wolności, godności –  rodziny i narodu. Świadkami tego byliśmy w latach posługiwania Prymasa Tysiąclecia – mówił metropolita szczecińsko-kamieński.

– To z tej właśnie duchowości wyrosła „Solidarność”. To w tej duchowości Jan Paweł II poprowadził i Kościół święty, i narody świata w nowy czas. Gdy dzisiaj staję, aby z nieśmiałością dziękować za to wyróżnienie (i dziękuję za nie), to tym bardziej chcę powiedzieć: Nie lękajmy się, aby patrzeć w nowy czas, w niełatwy czas, w czas zmagania, aby patrzeć z odwagą i po Bożemu – podkreślił ks. abp Andrzej Dzięga.

Wręczeniu nagrody dla ks. abp. Andrzeja Dzięgi towarzyszy konferencja naukowa pod hasłem: „Posłannictwo Kościoła względem narodu”. Transmisja jest dostępna w internecie. [zobacz]

TV Trwam News

drukuj