By See File history below for details. - Government of Costa Rica.CONSTRUCTION SHEET: FLAGS OF THE WORLD., Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=343028

Kościół w Kostaryce rozpoczął obchody 100-lecia powstania miejscowej prowincji kościelnej

Kościół w Kostaryce rozpoczął obchody 100-lecia powstania miejscowej prowincji kościelnej, którą dzisiaj tworzy osiem diecezji. Program Roku Jubileuszowego przewiduje szereg inicjatyw duszpasterskich i misyjnych. W centrum obchodów ma znaleźć się „Eucharystia, która jest nieocenionym skarbem” – napisali biskupi w specjalnym komunikacie.

„Ten rok będzie czasem odnowy Kościoła i jego zaangażowania, by kroczyć z historią naszego ludu i pomóc, aby wszyscy szli prawdziwą drogą, którą jest Chrystus. Ewangelia wciąż posiada światło i potrzebną siłę, aby w słowach i gestach ukazywać zbawcze dzieło, które Jezus przyszedł zrealizować. W przyszłość trzeba patrzeć z ufnością w Bożą moc i miłosierdzie” – powiedział ks. bp Javier Román Arias podczas Mszy św. w katedrze w Limón, na rozpoczęcie obchodów Roku Jubileuszowego.

Miejsce zostało wybrane celowo. Historycznie jest to region, w którym po raz pierwszy została odprawiona Msza św., kiedy Krzysztof Kolumb przybył do wybrzeży Kostaryki 25 września 1502 r., podczas swojej czwartej i ostatniej podróży.

Ewangelizacja Kostaryki rozpoczęła się w XVI w. Już 1 grudnia 1521 r. powstała diecezja Darién. Pod jej jurysdykcję podlegało León, dzisiejsza Nikaragua oraz ówczesna prowincja Castilla de Oro (obecnie Kostaryka). Jednak dopiero 16 lutego 1921 r. papież Benedykt XV w bulli „Praedecessores nostrorum” utworzył kościelną prowincję w Kostaryce. Dzisiaj należy do niej osiem diecezji.

W ciągu Roku Jubileuszowego przewidziane są różne inicjatywy mające na celu ożywienie wspólnot parafialnych oraz ducha misyjnego zgodnie z nauczaniem papieża Franciszka. Biskupi zachęcają wiernych do adoracji Najświętszego Sakramentu w parafiach. Obchody zakończy Krajowy Kongres Eucharystyczny, który odbędzie się w diecezji Alajuela.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl