Komisja Duszpasterstwa KEP przygotowała nowy program duszpasterski dla Kościoła w Polsce

W pierwszą niedzielę tegorocznego Adwentu wejdzie w życie nowy program duszpasterski dla Kościoła katolickiego w Polsce, przygotowany przez Komisję Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski. Program wpisano w hasło: „Duch, który umacnia miłość”. Słowa zaczerpnięto z drugiej Modlitwy Eucharystycznej o Tajemnicy Pojednania w Duchu Świętym.

Programy duszpasterskie mają spowodować wzrost ludzi w wierze, nadziei i miłości. Nie planują ludziom życia, lecz są pewną pomocą na życiowej drodze. Program duszpasterski na lata 2017-19 ma pomóc w nawiązaniu kontaktu ze wszystkimi bierzmowanymi. Chodzi o to, aby dary Ducha Świętego przekładać na konkretne działanie – mówi ks. bp Artur Miziński, sekretarz generalny Komisji Episkopatu Polski.

– Ten program na te dwa lata jest tak pomyślany, abyśmy umocniwszy się, odnowiwszy więź z Duchem Świętym i w Duchu Świętym, budując wspólnotę – z nową mocą Ducha Świętego – szli do świata i głosili Go naszym życiem – wyjaśnia ks. bp Artur Miziński.

Nowy program zacznie obowiązywać od pierwszej Niedzieli Adwentu.  Współtworzyli go między innymi świeccy wykładowcy uczelni katolickich. Poza częścią teologiczną program zawiera bardzo praktyczne wskazówki – mówi ksiądz Roman Chromy, sekretarz Komisji Duszpasterstwa KEP.

– Oprócz ogólnych założeń wyznaczonych celów mamy cztery zeszyty bardzo praktyczne, do wykorzystania na co dzień w życiu parafialnym, ale także i w programowaniu duszpasterstwa na poziomie diecezji – wskazuje ks. Roman Chromy.

Księża, ale także animatorzy i liderzy będą mogli korzystać z materiałów, które są wpisane w zeszyty: liturgiczny, katechetyczny, homiletyczny i w zeszyt maryjny. Program wskazuje na jedność między całym Kościołem– podkreśla rzecznik KEP ksiądz Paweł Rytel-Andrianik.

– Program duszpasterski w Polsce zbiega się z programem duszpasterskim całego Kościoła, który przygotowuje się do synodu o młodzieży w październiku 2018 roku. Dlatego też my już teraz będziemy szczególnie zwracać uwagę na bierzmowanie – podkreśla ks. Paweł Rytel Andrianik.   

Wierni będą mieli okazję na nowo odczytać, jakie łaski otrzymali przez sakrament bierzmowania w darze mądrości, rozumu, rady, męstwa, umiejętności, pobożności i bojaźni Bożej. Ważne, żeby je odświeżyć i praktykować – podkreśla ksiądz arcybiskup Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP.

– Wydawało się nam, że po sakramencie chrztu świętego warto zająć się osobą Ducha Świętego, sakramentem bierzmowania, gdyż ostatecznie zostaliśmy ochrzczeni w imię Ojca i Syna, i Ducha świętego – zaznacza ks. abp Wiktor Skworc.

Co istotne, program włącza w aktywność Kościoła wszystkich, a nie tylko młodzież przygotowującą się do sakramentu bierzmowania. Pierwszy rok działania programu ma nam pomóc w odkryciu na nowo Osoby i darów Ducha Świętego. Drugi rok ma uświadomić nam, że przy wsparciu Ducha Świętego mamy angażować się w ewangelizację, w pomoc innym, troskę o dobro wspólne, pracę na rzecz parafii. Program duszpasterski wpisany jest także w obchody stulecia odzyskania niepodległości.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl