Katolicy w Turcji

W czasie swej pielgrzymki do Turcji Ojciec Święty dwa razy spotka się z katolikami, którzy tam żyją. Według danych Stolicy Apostolskiej, w tym kraju społeczność katolicka liczy 32 tys. osób, co stanowi 0,04 proc. ludności kraju.
Obecna sytuacja Kościoła katolickiego w Turcji jest trudna. Powtarzają się w ostatnim czasie ataki na duchownych, Kościół nie ma osobowości prawnej i tym samym nie może być właścicielem świątyń, szpitali i szkół. Do Kościoła nie należy nawet położona w pobliżu centralnego placu Taksim w Stambule katedra Ducha Świętego, w której 1 grudnia Benedykt XVI będzie sprawował Mszę Świętą.
Większość wiernych pochodzi z zagranicy. Struktura Kościoła katolickiego w Turcji obejmuje 7 diecezji oraz 47 parafii i 8 ośrodków duszpasterstwa. W samym wikariacie apostolskim Stambułu działa 12 parafii, część z nich należy do kościołów narodowych. Swoje świątynie mają Niemcy, Austriacy, Francuzi i inne narodowości. W prowadzonym przez Włochów kościele św. Antoniego w niedzielę odprawiane są Msze św. również po hiszpańsku, angielsku, polsku i turecku. Polski kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej znajduje się w słynnej wiosce Polonezköy (Adampol), obecnie wchłoniętej przez rozrastający się Stambuł. Jest to chyba najbardziej znana ze wszystkich na świecie osad polskich emigrantów. Do dzisiaj jej mieszkańcy zachowali w niezmienionej formie polskie obyczaje.
Duchowieństwo Kościoła katolickiego w Turcji to: 6 księży biskupów, 13 kapłanów diecezjalnych i 55 zakonnych oraz 4 diakonów stałych, 12 braci zakonnych i 86 zakonnic. W Turcji pracuje też 7 świeckich misjonarzy i 28 katechetów. W kraju tym pracują m.in. franciszkanie, dominikanie, kapucyni asumpcjoniści, lazaryści, salezjanie, siostry Notre Dame.

SJ, KAI
drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl