Katolicy przeciw ateizacji

W Częstochowie o godzinie 11.00 rozpoczął się Ogólnopolski Kongres Katolików pod hasłem „Stop Ateizacji”. Chcemy pokazać naszym obywatelom, że warto się jednoczyć – powiedział poseł Andrzej Jaworski.

Poseł Andrzej Jaworski, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski, dodał że katolicy chcą publicznie pokazać, że wiara jest istotna, że należy walczyć o swoje prawa, bo w przeciwnym razie będziemy spychani do katakumb.

W Kongresie swój udział zapowiedziało wiele osób, instytucji i organizacji, które popierają ideę zawartą w haśle „Stop ateizacji”. Podczas spotkania głos zabiorą m.in.: ks. abp Wacław Depo – metropolita częstochowski, prezes PiS – Jarosław Kaczyński, prof. Piotr Gliński, prof. Andrzej Nowak, ks. inf. Ireneusz Skubiś i redaktor Jacek Karnowski.

Spotkanie zakończy się o godzinie 17.00 Mszą św. w kaplicy Cudownego Obrazu. Będzie jej przewodniczył ks. abp Wacław Depo.

Kongres jest odpowiedzią m.in. na próby wyłączenia katolików z debaty publicznej –  powiedział poseł Andrzej Jaworski, który jest głównym organizatorem  spotkania.

– Od dłuższego czasu widzimy jak w Polsce, właściwie z dnia na dzień, coraz więcej polityków, także dziennikarzy i tzw. osób z salonu publicznie nie tylko krytykuje i naśmiewa się z Kościoła katolickiego i z jego wiernych, ale wręcz próbuje zepchnąć nas do katakumb, odmawiając możliwości udziału w debacie publicznej. Chcemy pokazać naszym obywatelom, naszemu społeczeństwu, że warto jest walczyć o swoje prawa, że warto się jednoczyć i publicznie pokazywać, że wiara jest istotna. W przeciwnym razie będziemy rzeczywiście spychani do katakumb, a na to godzić się nie możemy – stwierdza poseł Andrzej Jaworski.

Podczas kongresu zostanie powołany Instytut ds. przeciwdziałania Ateizacji – dodaje poseł Andrzej Jaworski.

– Musimy mieć specjalistów ze wszystkich dziedzin. Także biegłych, którzy w poszczególnych dziedzinach mogą się wypowiadać w sposób przekonywujący chociażby dla sądów, we wszystkich sferach, które dotyczą nas katolików. Tego typu Instytut, nowoczesna jednostka, będzie miała prawników, specjalistów, ekonomistów, ale także i pijarowców bo to, co wypracujemy, musimy następnie sprzedać naszym obywatelom. Musimy pokazywać, że to nie jest tak, że tylko dotychczasowa strona liberalna ma rację i ma wydumaną większość, ale że rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Póki co na szczęście to katolicy są większością w Polsce. Jesteśmy przygotowani do tego, żeby się dobrze bronić – dodaje poseł Andrzej Jaworski.

Organizatorami spotkania są: Parlamentarny Zespół ds. Przeciwdziałania Ateizacji pod przewodnictwem posła Andrzeja Jaworskiego, Katolicki Tygodnik „Niedziela”, Akcja Katolicka Archidiecezji Częstochowskiej i wydawnictwo Biały Kruk.

* * *

Program:

Kongres Katolików – Stop Ateizacji

Jasna Góra, Sala O. Kordeckiego, 16.06.2013 r.

10.00.-11.00. Rejestracja osób

11.00.-11.10. Otwarcie Kongresu, Modlitwa – Przywitanie Gości.

11.10.-11.25  Odczytanie Słowa wstępnego śp. ks. kard. Stanisława Nagy’ego przygotowane na kongres

11.35.-11.55. Polsko, co się z tobą stało? – ks. inf. Ireneusz Skubiś

11.25.-11.35. Ateizacja Polski celowym i zaplanowanym działaniem. – Andrzej Jaworski – Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Ateizacji.

12.55.-12.30. Polityka państwa polskiego wobec Kościoła. – Premier Jarosław Kaczyński – Prezes PiS

12.30.-12.55. Związek katolicyzmu i patriotyzmu u Jana Pawła II i Prymasa Stefana Wyszyńskiego. – prof. Andrzej Nowak

12.55.-13.05 Postawa katolika wobec ateisty. – ks. dr Jarosław Grabowski

13.05.-13.15. Katolik nie może być obojętny. Prawne aspekty obrony wiary. – Mecenas Bartosz Kownacki – Wiceprzewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Ateizacji.

13.15-13.25. Rola katechezy w wychowaniu. – poseł Jadwiga Wiśniewska

13.25-13.35 Ateistyczna wizja człowieka. – dr Artur Dąbrowski, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej

13.35-13.55 Potrzeba działania wspólnego: ruchy katolickie jako podstawa społeczeństwa obywatelskiego. – prof. Piotr Gliński

13.55-14.05. W służbie Bogu i człowiekowi. Misja katolickich organizacji pozarządowych. – poseł Małgorzata Sadurska, Wiceprzewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Ateizacji.

14.05.-15.30. Przerwa obiadowa

15.30.-15.50. Odpowiedzialność świeckich za media. – red. Jacek Karnowski – Sieci, wPolityce

15.50.-16.00. Stop eugenice – walka o życie obowiązkiem katolików. – poseł Jan Dziedziczak, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Obrony Życia

16.00.-16.10. Ruchy katolickie wiele charyzmatów – jeden cel. – Robert Telus – przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Członków i Sympatyków Ruchu Światło Życie, Akcji Katolickiej i Stowarzyszenia Rodzin Katolickich.

16.10-16.25 Walka z wiarą i tradycją w Unii Europejskiej. – europoseł Tomasz Poręba.

16.25.-16.40. Przywrócić Europie ducha – nasze zadania w polityce europejskiej. – prof. Krzysztof Szczerski

16.40-16.50. Powołanie Instytutu ds. Przeciwdziałania Ateizacji. Przyjęcie uchwał.

17.00. Uroczysta Msza Święta w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze. Ks. abp Wacław Depo.

18.30. Zakończenie Kongresu.

RIRM

drukuj