fot. PAP/EPA

Dzień Ewangelii Życia uroczystości w Watykanie

Spójrzmy na Boga jako Boga życia, spójrzmy na Jego prawo, na orędzie Ewangelii, jako na drogę wolności i życia – powiedział Ojciec św. w homilii podczas Eucharystii sprawowanej na Placu św. Piotra w Watykanie. Papież Franciszek przewodniczył Mszy św. ze środowiskami obrońców życia, wolontariuszami, a także osobami chorymi. W Rzymie pod hasłem: „Wierząc mamy życie” trwa Dzień Evangelium Vitae.

Na początku homilii Ojciec św. powiedział, że dzisiejsza Eucharystia jest dziękczynieniem Panu w Roku Wiary za dar życia, we wszystkich jego przejawach. Następnie zaproponował do przemyślenia trzy kwestie naszej wiary: objawienie Boga żywego, który jest życiem i źródłem życia; prawdy, że Jezus Chrystus daje życie, a Duch Święty podtrzymuje nas przy życiu oraz fakt, że podążanie drogą Bożą prowadzi do życia, podczas gdy podążanie za bożkami prowadzi do śmierci.

Odnosząc się do pierwszego czytania, z Drugiej Księgi Samuela Ojciec św. powiedział, że kiedy człowiek chce dochodzić swego, zamykając się w swoim egoizmie i umieszczając siebie na miejscu Boga, w ostateczności sieje śmierć. Papież dodał, że Bóg jednak wybacza, jest źródłem życia. Przypomniał o darze Boga dla człowieka, którym jest Dekalog. To nie jest hymn, ale „tak” dla Boga, dla Miłości, dla życia – wyjaśnił Ojciec św.

Papież zwrócił uwagę na siłę wiary w Syna Bożego. To On niesie Bożą miłość, dzięki której człowiek czuje się zrozumiany, kochany, odpowiada gestem miłości, otrzymuje przebaczenie i rozpoczyna nowe życie. Ojciec św. zachęcał by żyć życiem Jezusa, do którego wprowadza Duch Święty. Pytał, czy jesteśmy otwarci na przyjęcie tej łaski.

Zwrócił uwagę na fakt, że dziś często człowiek nie wybiera życia, nie przyjmuje „Ewangelii życia”, ale daje się kierować ideologiami i logikami, które stawiają przeszkody życiu. Ojciec św. Franciszek apelował, by powiedzieć „tak” Bogi i życiu oraz sprzeciwić się egoizmowi, zniewoleniu. Tylko w ten sposób będziemy wolni – akcentował Papież.

 

– Spójrzmy na Boga jako Boga życia, spójrzmy na Jego prawo, na orędzie Ewangelii, jako na drogę wolności i życia. Bóg Żyjący czyni nas wolnymi! Powiedzmy „tak” miłości a „nie” egoizmowi, powiedzmy „tak” życiu a „nie” śmierci, powiedzmy „tak” wolności a „nie” zniewoleniu tak wielu bożkami naszych czasów. Jednym słowem powiedzmy „tak” Bogu, który jest miłością, życiem i wolnością, który nigdy nie zawodzi. Zbawia nas jedynie wiara w Boga Żywego; w Boga, który w Jezusie Chrystusie dał nam swoje życie i wraz z darem Ducha Świętego pozwala nam żyć jako prawdziwe dzieci Boże. Ta wiara czyni nas wolnymi i szczęśliwymi. Prośmy Maryję, Matkę Życia, aby nam pomogła w przyjmowaniu i świadczeniu zawsze „Ewangelii życia”- powiedział Ojciec św.

Uroczystości Dnia Evangelium vitae rozpoczęły się w sobotę od katechezy w różnych językach. Do Polaków słowo wygłosił ks. abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Chorych. Nauka była wygłoszona w kościele San Salvatore in Lauro.

Tego samego dnia po południu grupy z Polski będą miały możliwość odbycia pielgrzymki do Grobu św. Piotra. Wieczorem odbyła się procesja ze świecami wzdłuż via della Conciliazione, aby zwrócić uwagę na kwestię poszanowania życia ludzkiego i jego nienaruszalnej wartości.

RIRM

 

drukuj