Jasna Góra: uroczystości ku czci NMP Królowej Polski

Na Jasnej Górze odbędą się dziś uroczystości ku czci Najświętszej Marii Panny Królowej Polski, głównej patronki naszego kraju. Transmisję z Mszy św. o godz. 11.00 przeprowadzą Radio Maryja i Telewizja Trwam.

Eucharystia sprawowana będzie pod przewodnictwem ks. abp. Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, który wygłosi również homilię.

Podczas Mszy św. odnowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Matce Bożej. Tegoroczne uroczystości w sposób szczególny wpisują się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Już wczoraj w jasnogórskim arsenale została otwarta specjalna wystawa „Tu zawsze byliśmy wolni. Jasnej Góry droga do Niepodległości 1882-1918”.

O. Marian Waligóra OSPPE, przeor Jasnej Góry, w wywiadzie dla Biura Prasowego Jasnej Góry podkreślił, że ekspozycja przypomina wkład sanktuarium w wydarzenia związane z walką o wolność naszej Ojczyzny.

– Przypomina nam, że Polacy, którzy walczyli o wolność tej ziemi, przychodzili tutaj na Jasną Górę szukać duchowego wsparcia, modlić się, a potem, po 1918 roku, dziękować za to wydarzenie – że po tylu latach możemy powiedzieć, że faktycznie jesteśmy wolni, nie tylko w wymiarze wewnętrznym, ale też w tym wymiarze zewnętrznym. Jak patrzymy na te pamiątki, niektóre nas wzruszają. Szczególnie ta biżuteria związana z czasami zaborów i z tą walką o wolność, przypomina nam o tym, jak bardzo Polacy nie tylko walczyli, ale też utożsamiali się z losami swojej Ojczyzny – wskazał przeor Jasnej Góry.

Wśród eksponatów znajdujących się na jasnogórskiej wystawie są m.in. fotogramy z jasnogórskiego archiwum, biżuteria patriotyczna, ryngrafy, a także pamiątki po zesłańcach Sybiru i więźniach niemieckich obozów koncentracyjnych.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl