Ingres ks. abp. Adama Szala w Przemyślu

W Przemyślu odbył się ingres nowego ordynariusza ks. abp. Adama Szala. Zastąpił on dotychczasowego metropolitę przemyskiego ks. abp. Józefa Michalika, który przeszedł na emeryturę.

Uroczystości rozpoczęła procesja z kościoła Ojców Franciszkanów do archikatedry przemyskiej. Następnie nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Celestino Miliore odczytał list apostolski Ojca św. Franciszka mianujący ks. abp. Adama Szala metropolitą przemyskim.

Prosimy w sercu o szczególną troskę umiłowanego Kościoła przemyskiego, obrządku łacińskiemu, któremu po ustąpieniu czcigodnego brata ks. abp. Józefa Michalika, chcemy wyznaczyć, nowego gorliwego pasterza. Ty zaś czcigodny bracie z której to wspólnoty jesteś synem i gorliwie tam, jako kapłan i biskup trudziłeś się w posłudze parafialnej, w seminarium duchownym i w Kurii Biskupiej ujawniając wyjątkowe dary serca umysłu, a nade wszystko doświadczenie w administrowaniu. Okazuje się godny i wydaje się odpowiedni do objęcia tego urzędu – mówi ks. abp Celestino Miliore.

W homilii ks. abp Adam Szal zapewnił, że chce kontynuować pracę swoich poprzedników.

Podejmując duchowe dziedzictwo minionych lat, wszyscy chcemy, jako mieszkańcy archidiecezji kontynuować wielkie dzieła, realizować zadania i inicjatywy duszpasterskie, które pojawiły się w ostatnich dziesiątkach lat. Dzięki pracy wielu kapłanów i świeckich archidiecezji – za którą bardzo dziękuję – jest u nas dynamicznie rozwijająca się Akcja Katolicka, obecna w ponad 300 parafiach. Ruch Światło-Życie skupiający dzieci, młodzież i rodziny formujące się w Domowym Kościele. Gałęzią rodzinną Ruchu Światło-Życie jest Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Ruch Apostolstwa Młodzieży, Szkolne Koła Caritas i inne organizacje – mówił do wiernych ksiądz arcybiskup.

We Mszy św. uczestniczyli licznie kapłani, przedstawiciele władzy centralnej i samorządowej oraz licznie zgromadzeni wierni. Uroczystości transmitowała TV Trwam.

Ks. bp Adam Szal ma 62 lata, pochodzi z Wysokiej koło Łańcuta. Od 37 lat jest kapłanem. W diecezji znany jest m.in. z tego, że co roku pielgrzymuje pieszo na Jasną Górę i do sanktuariów maryjnych na terenie Podkarpacia.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl