Hiszpanie oddają cześć Matce Bożej Niepokalanie Poczętej

Hiszpania czci swoją patronkę – „Inmaculadę”, czyli Matkę Bożą Niepokalanie Poczętą. Już w XI w. wizygocki król Wamba nazywał siebie „Obrońcą Najczystszego Poczęcia Maryi” („Defensor de la Purísima Concepción de María”). Z kolei mieszkańcy Villalpando szczycą się, że jako pierwsi złożyli ślub, aby bronić prawdy o Niepokalanym Poczęciu nawet za cenę własnego życia.

Wiara w Niepokalane Poczęcie Maryi ma w Hiszpanii głębokie korzenie. Od wieków „Inmaculada” obecna jest w literaturze, poezji, malarstwie i muzyce. Zakony rycerskie jak np. Calatravas ślubowały, że będą bronić prawdy o Niepokalanej, a specjalny proporzec z jej wizerunkiem towarzyszył wielu hiszpańskim królom. W 1644 r. Niepokalana została ogłoszona patronką i opiekunką całego Królestwa Hiszpanii. Decyzją papieża Klemensa XI święto Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia zostało ustanowione w całym Kościele począwszy od 1708 r. W połowie XIX w. hiszpańscy księża otrzymali od Stolicy Apostolskiej specjalny przywilej (1864 r.), aby nosić niebieskie ornaty, jako wyraz podziękowania za obronę dogmatu o Niepokalanym Poczęciu.

Szczególnie uroczysty charakter ma dzisiejsze święto w Villalpando. W 1466 r. jego mieszkańcy oraz dwunastu okolicznych miejscowości złożyli publiczny ślub, że będą bronić prawdy o Niepokalanej nawet za cenę własnego życia. Tekst ślubowania, które jest odnawiane każdego roku, zachował się do dzisiaj. Nazwy miejscowości znajdują się w gwiazdach, które otaczają głowę Maryi.

Święto Niepokalanej jest tak mocne w Hiszpanii, że próby jego przeniesienia na niedzielę za rządów premiera Felipe Gonzáleza zakończyły się niepowodzeniem wobec ogromnego sprzeciwu społeczeństwa. Swoje imieniny obchodzą dzisiaj kobiety, które mają na imię Inmaculada, Purísima oraz Concepción.

o. Marek Raczkiewicz CSsR, Hiszpania

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl