fot. jasnagora.com

Grób Pański na Jasnej Górze

W tysiącach świątyń trwała dzisiejszej nocy modlitwa przy Grobie Pańskim. Również Jasna Góra była otwarta przez całą noc, aby wierni mogli modlić się przy symbolicznym Grobie Jezusa.

Grób Pański, zgodnie z tradycją, został przygotowany w centralnej części kaplicy Matki Bożej Jasnogórskiej, u stóp Cudownego Obrazu. Podobnie jak w zeszłym roku został rozbudowany na część nawy głównej i sięga aż do pierwszych ołtarzy bocznych – podało Biuro Prasowe Jasnej Góry.

W trwającym Roku Wiary tematem wystroju Grobu Pańskiego jest wiara i jej wyznawanie. Przypominają o tym tablice, na których wydrukowano fragmenty Credo – wyznania wiary.

W prezbiterium, tuż przy Cudownym Obrazie, na tle planszy z logo Roku Wiary stoi monstrancja z Najświętszym Sakramentem, przykryta białym welonem. Prowadzi do niej symboliczna droga z odciśniętymi bosymi stopami i z wypisanym wielokrotnie jednym słowem: „wierzę”. Poniżej, wśród setek kwiatów, spoczywa figura Chrystusa.

– Historia zbawienia każdego z nas mieści się w wyznaniu wiary. Mamy wierzyć w Boga Ojca, który stworzył niebo i ziemię, w Jezusa Chrystusa, który został poczęty z Ducha Świętego, w Jezusa, który został ukrzyżowany, pogrzebany, w Jezusa, który wstąpił do piekieł i trzeciego dnia zmartwychwstał. Wstąpił na niebiosa, gdzie będzie sądził żywych i umarłych. Wierzymy również w Ducha Świętego, Kościół powszechny, świętych obcowanie, grzechów odpuszczenie, ciała zmartwychwstanie i żywot wieczny. Wyznanie wiary, które wypowiadamy w czasie Mszy św. niedzielnej, w święta, jest ukazane we fragmentach dekoracji – mówi o. Bronisław Kraszewski, jasnogórski dekorator, pomysłodawca i twórca wystroju.

Grób Pański bogato zdobią kwiaty. Jest ponad tysiąc tulipanów, 400 anturium i 500 żółtych bratków. Do dekoracji wykorzystano także 30 skrzynek kiełkującego owsa.

Grób Pański można nawiedzać przez całą Wielką Sobotę aż do Liturgii Wigilii Paschalnej.

MM

drukuj