fot. Caritas Polska

Finał akcji „Trochę ciepła dla bezdomnego”

Już po raz dziewiąty Caritas Polska i warszawska Straż Miejska przeprowadziły wspólnie jesienno-zimową akcję „Trochę ciepła dla bezdomnego”. Od połowy listopada patrole Straży Miejskiej dwa razy w tygodniu dostarczały posiłki dla bezdomnych przebywających poza schroniskami. Gorąca zupa z pieczywem, konserwy oraz inne rzeczy przygotowane przez Caritas Polska trafiały do potrzebujących dzięki wsparciu ofiarodawców. Dzięki temu bezdomni mogli się ogrzać i pożywić.

Do potrzebujących trafiło pięć tysięcy konserw, 3 200 litrów pożywnej zupy przygotowanej przez kuchnię Centrum Okopowa przy Caritas Polska, a do tego (dzięki uprzejmości schroniska Caritas Archidiecezji Warszawskiej przy ul. Żytniej) kilkaset bochenków świeżego chleba, bułek i wszelkiego rodzaju pieczywa.

fot. Caritas Polska

Bezdomni otrzymali także 150 wełnianych koców, 45 śpiworów, 16 nowych materacy piankowych, kilkanaście par zimowych butów, 700 par ciepłych skarpet, futrzane czapki, maszynki do golenia, a kobiety także podpaski higieniczne.

W okresie przedświątecznym patrole warszawskiej Straży Miejskiej odwiedziły z opłatkiem osoby żyjące w kryzysie bezdomności, dostarczając też 250 paczek świątecznych ze słodyczami, kawą, pełnowartościową wędliną, kosmetykami i opłatkiem, z których część przekazali osobiście komendant Straży Miejskiej Miasta Stołecznego Warszawy, Magdalena Ejsmont, oraz dyrektor Caritas Polska, ks. Marcin Iżycki.

– Chciałbym podziękować Straży Miejskiej miasta stołecznego Warszawy za kolejny rok, za wspólną realizację programu „Trochę ciepła dla bezdomnego”. Ten program jest bardzo potrzebny dla tych, którzy są bardzo blisko nas, a których świat dzisiaj nie dostrzega – dla ludzi w kryzysie bezdomności. Spotkania z nimi to zawsze był nie tylko posiłek, ale także rozmowa i okazanie naszego zainteresowania, które jest dla nich bardzo ważne – mówił dyrektor Caritas Polska.

Większość zaopatrzenia osób w kryzysie bezdomności w najtrudniejszym dla nich okresie roku udało się zakupić z funduszy zebranych w ramach tegorocznej zbiórki na ten cel, za co Caritas wyraziła wdzięczność społeczeństwu Warszawy. Dostarczenie wszystkiego do potrzebujących było możliwe dzięki współpracy z warszawską Strażą Miejską oraz różnymi służbami Caritas.

– Strażnicy miejscy z referatów komunalnych przez cały rok monitorują miejsca przebywania osób w kryzysie bezdomności na terenie całej Warszawy. Dzięki ich wiedzy posiłki oraz wszelka pomoc Caritas Polska, jak co roku, mogły dotrzeć tam, gdzie były najbardziej potrzebne – mówił Grzegorz Staniszewski, naczelnik Wydziału Profilaktyki i Planowania Straży Miejskiej miasta stołecznego Warszawy.

Bezdomność, choć nie zawsze widoczna, stanowi realny problem współczesnych dużych miast. Wzrastające koszty wynajmu, dysproporcja płac, kryzysy rodzinne i brak stabilności życiowej pogłębiają niekorzystne zjawiska i szczególnie dotykają osób mniej zaradnych oraz ekonomicznie, społecznie i psychicznie wykluczonych.

O bezdomności najwięcej słyszy się jesienią i zimą, kiedy sytuacja jest jeszcze bardziej dramatyczna i z tego powodu w mediach pojawia się więcej informacji na ten temat.

Bezdomność nie jest jednak problemem wyłącznie sezonowym. „Uliczny Patrol Medyczny” to wspólna akcja Caritas, Straży miejskiej i przychodni dla bezdomnych „Jesteśmy Nadzieją”. Patrol zapewnia całoroczną mobilną pomoc ratowniczo-medyczną dla osób w kryzysie bezdomności na terenie wszystkich dzielnic Warszawy.

W 2023 r. „Uliczny Patrol Medyczny” odbył 202 patrole, odwiedzając w sumie 774 miejsca przebywania bezdomnych. Podczas akcji opatrzono 107 osób i udzielono 797 porad medycznych.

Systematyczne działania są możliwe również dzięki świadomości i ofiarności darczyńców, którzy przez cały rok pamiętają o problemie bezdomności i wspomagają zbiórki na ten cel.

Bezdomność nie jest wyborem. Wiele osób podejmuje próby, aby ją zakończyć. Caritas Polska prowadzi działania, mające na celu pomóc osobom w tym kryzysie zmienić życiową sytuację. Od 2013 r. program „Damy Radę!”, kierowany do osób bezdomnych w wieku 25-40 lat, pomaga odkryć potencjał, zdolności i potrzeby w zdobywaniu kompetencji zawodowych, a także podejmować wyzwania nowego życia w wolności od lęków, uzależnień i patologii.

Wrażliwość i świadomość darczyńców umożliwiają pomoc w walce o lepszy los wszystkich tych, którzy znaleźli się na marginesie. Dzięki tym wspólnym działaniom można przywrócić nadzieję, poczucie sensu i godne życie osobom w kryzysie bezdomności.

Caritas Polska

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl