fot. PAP/EPA

Filipiny: Ojciec Święty odwiedził Tacloban

Papież odwiedził dziś portowe miasto Tacloban. Miejscowość została zniszczona przez tajfun w listopadzie 2013 roku. Zginęło wtedy około 8 tysięcy ludzi. Na miejscowym lotnisku Ojciec Święty sprawował Eucharystię dla ocalałych z kataklizmu. 

Tajfun Yolanda, który przeszedł przez Filipiny na początku listopada 2013 to najsilniejszy cyklon, jaki kiedykolwiek uderzył na ląd. Żywioł pochłonął tysiące ofiar i spowodował ogromne zniszczenia. Dla mieszkańców Tacloban to dramatyczne przeżycia z których do tej pory nie mogą się otrząsnąć. Ze słowami otuchy i pocieszenia przybył do nich Ojciec Święty.

Kiedy z Rzymu widziałem tę katastrofę, poczułem, że muszę tutaj być. Właśnie w tamtych dniach postanowiłem, że tutaj przybędę. Jestem tu, by być z wami. Jestem tu, by wam powiedzieć, że Jezus jest Panem i nigdy nie zawodzi! Możecie mi powiedzieć: Ojcze! Jestem zawiedziony, bo straciłem tak wiele: mój dom, dobytek, jestem chory. To prawda, jeśli tak powiecie i szanuję te uczucia, ale Jezus jest tutaj, przybity gwoźdźmi do krzyża i stamtąd nas nie zawodzi. On był namaszczony jako Pan, na tym tronie i tam doświadczył wszystkich nieszczęść, jakich my doświadczamy – wskazał papież Franciszek.

Chrystus nas nigdy nie zawodzi i jest obecny także w najtrudniejszych chwilach życia – podkreślał Ojciec Święty. Jego Świątobliwość wzywał ocalałych z tajfunu do przeżywania tej katastrofy, jako okazji do pogłębienia ufności w moc Bożej łaski.

Wielu z was straciło wszystko. Nie wiem, co wam powiedzieć. Ale Pan to wie. Niektórzy z was utracili członków rodziny. Wszystko, co mogę, to trwać w milczeniu. Towarzyszę wam w milczeniu serca. Wielu z was pytało: dlaczego Panie? Każdemu z was Pan odpowiada w sercu ze swego serca, z krzyża. Nie mam więcej słów, które mógłbym wam powiedzieć. Spójrzmy na Chrystusa. To On jest Panem. On nas rozumie, bo przeszedł przez wszystkie doświadczenia, bo przeszedł przez wszystkie próby, jakich wy doświadczyliście – zaznaczył Papież. 

Ojciec Święty podkreślał, że nigdy nie jesteśmy sami. Zachęcał także do zawierzenia wszystkich spraw Maryi – naszej matce. Jezus nigdy nie zawodzi! Bądźcie pewni, że miłość i czułość Matki Maryi nigdy nie zawodzi – podkreślał Papież.

TV Trwam News/RIRM

drukuj