Ewangelia na niedzielę: być szczęśliwy pomimo – czy to możliwe?

Jezus, widząc tłumy, wyszedł na górę. A gdy usiadł, przystąpili do Niego Jego uczniowie. Wtedy otworzył usta i nauczał ich tymi słowami:
„Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.
Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni.
Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię.
Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni.
Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią.
Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą.
Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.
Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.
Błogosławieni jesteście, gdy wam urągają i prześladują was i gdy z mego powodu mówią kłamliwie wszystko złe o was. Cieszcie się i radujcie, albowiem wielka jest wasza nagroda w niebie”.

Mt 5, 1-12a

Błogosławieństw mamy dziewięć, a nie osiem, jak się powszechnie powtarza. Pierwszych osiem ma podobną formę literacką: „Błogosławieni… albowiem oni”. Dziewiąte ma formę bezpośredniego wezwania: „Błogosławieni jesteście, gdy wam urągają…”. Błogosławieni to słowo-klucz, w świetle którego ks. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie, proponuje odczytać Ewangelię na niedzielę 29 stycznia.

Jezus wyszedł na górę

Jezus widzi tłumy i wychodzi na górę, jak kiedyś Mojżesz wchodził na górę Synaj, aby przekazać ludowi Prawo – Dziesięć Przykazań. Teraz Jezus przekaże Nowe Prawo – Prawo Ewangelii, prawo błogosławieństw. Dla Izraelitów błogosławieństwo Boga potwierdzało się przede wszystkim w dobrobycie, zdrowiu, sukcesach i… nagle Jezus wypowiada słowa, które przeczą ich logice myślenia, wydają się zaprzeczać błogosławieństwu. Nie można tej tajemnicy zgłębiać bez wiary.

Które z błogosławieństw najbardziej dotyka mojej obecnej sytuacji życiowej?

Wtedy otworzył swoje usta

Ewangelista używa słów i obrazów, które podkreślają uroczysty moment tego wydarzenia. Zapowiadają, że zaraz padną bardzo ważne słowa. Rzeczywiście każde słowo Jezusa zaskakuje i szokuje. Ponieważ tam, gdzie po ludzku widzi się jedynie nieszczęście, On widzi błogosławieństwo. Jego „definicja” człowieka szczęśliwego i Jego sposób rozumienia szczęścia jest odmienny od ludzkiego rozumowania.

Czy wierzę, że Jezus również w tej chwili mi błogosławi i pragnie mojego szczęścia?

Jakże błogosławieni jesteście

Jezus nie obiecuje nam, że znikną nasze biedy, ludzkie dolegliwości. Nie zabiera ich, ponieważ nie od tego zależy doświadczenie prawdziwego błogosławieństwa. Jezus mówi: „Mogę cię uczynić szczęśliwym pośród twojego cierpienia, pośród twojej biedy”. Źródło szczęścia nie leży jedynie w zwykłym braku niepowodzeń. Bóg jest źródłem szczęścia.

Jedno jest ważne – abym Mu zaufał!

Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl