pixabay.com

Światowy Dzień Chorych na Trąd

Obchodzimy dzisiaj Światowy Dzień Chorych na Trąd, który został ustanowiony przez Raoula Follereau. W intencji osób chorych na trąd i ich opiekunów w katedrze warszawsko-praskiej odbędzie się Msza święta. Po niej zaplanowane jest spotkanie z przedstawicielami Sekretariatu Misyjnego Jeevodaya.

Przypadający dziś Światowy Dzień Trędowatych jest okazją do przypomnienia, że w najuboższych rejonach Ziemi nadal żyją i cierpią ludzie dotknięci jedną z najstarszych znanych ludzkości chorób zakaźnych.

W ich intencji z inicjatywy Sekretariatu Misyjnego Jeevodaya co roku o godz. 12.30 w katedrze warszawsko-praskiej odbywa się Msza święta. Po liturgii w podziemiach świątyni odbędzie się spotkanie przy filiżance indyjskiej herbaty. Będzie można bliżej poznać posługę dr Heleny Pyz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, która od 34 lat pracuje w ośrodku dla trędowatych Jeevodaya w Indiach, założonym 54 lata temu przez polskiego pallotyna, księdza i lekarza o. Adama Wiśniewskiego.

W ośrodku na stałe mieszka około 120 osób. Są to całe rodziny, osoby samotne. W internatach mieszka ok. 250 dzieci w wieku od 5 lat do wieku studenckiego (były takie lata, że liczba ta przewyższała 400 dzieci).

Na świecie jest ponad 3 mln chorych na trąd. Co roku notuje się ponad 210 tys. nowych przypadków zachorowań w Indiach, Chinach, Brazylii i w Afryce.

„W Indiach żyje 75 proc. wszystkich trędowatych” – powiedziała prezes Fundacji Heleny Pyz „Świt Życia”, Małgorzata Smolak.

Wśród przyczyn wielkiej liczby chorych na trąd w Indiach są podziały społeczne i ekonomiczne i duże zagęszczenie ludności. Choroba najczęściej dotyka osoby niedożywione i osłabione.

Trąd może być wyleczony antybiotykami. Terapia trwa od 6 do 12 miesięcy, zależnie od stopnia rozwoju choroby. Wczesne wykrycie i leczenie nie powodują widocznych okaleczeń, które są w społeczeństwie stygmatyzującym piętnem.

Światowy Dzień Trędowatych zainicjował w 1954 roku Raoul Follereau, francuski podróżnik i pisarz zaangażowany w pomoc chorym na trąd. W Indiach obchodzony jest 30 stycznia, w dniu śmierci Mahatmy Gandhiego.

W Polsce pracę doktor Heleny Pyz wspierają Sekretariat Misyjny Jeevodaya i Fundacja Heleny Pyz „Świt Życia”. Ośrodek utrzymuje się wyłącznie ze wsparcia finansowego darczyńców i dzięki akcji Adopcja Serca.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl