fot. PAP

Ekstremalna Droga Krzyżowa

Już po raz 6. w Polsce jak i zagranicą, będzie można wziąć udział w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej. Ich trasy liczą zazwyczaj ok. 40-50 km. Większość z nich zaplanowano na przyszły piątek.

Z kolei już dzisiaj EDK odbędzie się w Warszawie. Rozpocznie się ona o godz. 20.00 Mszą św. na Mokotowie w kościele pw. NMP Matki Zbawiciela.

Ekstremalna Droga Krzyżowa wyruszy dziś również z kościoła św. Józefa w Warszawie-Ursusie. O godz. 20.00 zaplanowano Eucharystie.

Do akcji włączyli się także wierni z miejscowości Radymno, którzy wyjdą w kierunku Kalwarii Pacławskiej. Wcześniej o godz. 20.00 będą uczestniczyli we Mszy św. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Radymnie.

Poszukiwaliśmy nowej formy duchowości, która odpowie na potrzeby współczesnych czasów – powiedział Mateusz Koczwara, przedstawiciel Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.

– Pierwszy raz EDK wyruszyła w 2009 roku. Chodzi o to, żeby przejść w nocy dystans kilkudziesięciu kilometrów w milczeniu, rozważając stacje Drogi Krzyżowej. Każdy uczestnik dostaje książeczkę z rozważaniami i rozważając teksty w niej zawarte zatrzymuje się na czternastu stacjach. Teksty oczywiście bazują na stacjach Drogi Krzyżowej. W tym roku idziemy pod hasłem „Miara człowieka”- zachęcał Mateusz Koczwara.

Ekstremalna Droga Krzyżowa jest nie tylko wyzwaniem duchowym, ale także fizycznym. Jej trasa musi wynosić co najmniej 40 km i posiadać trudniejsze etapy, np. dłuższe podejścia pod górę. Jak mówią organizatorzy, to moment spotkania wiary z wolą i własnymi ograniczeniami. Oprócz Polski, Ekstremalna Droga Krzyżowa przejdzie w Szwajcarii, Norwegii oraz Anglii.

EDK to inicjatywa Męskiej Strony Rzeczywistości, projektu ks. Jacka Wiosny Stryczka z parafii św. Józefa w Krakowie.

RIRM

drukuj