fot. Wikipedia Commons

Ekspiacja za profanację

Wspólnota Kościoła w Chile modli się w intencjach ekspiacyjnych za profanację katedry metropolitalnej w Santiago de Chile. Jutro o godzinie 12.30 w katedrze zostanie odprawiona Msza Święta w intencji przebaczenia, pokoju i pojednania. W uroczystość św. Jakuba, patrona miasta, podczas Eucharystii przeciwnicy życia wtargnęli do kościoła katedralnego w stolicy kraju.

„Zapraszam wszystkich wiernych katolików do pokornego proszenia Boga o przebaczenie za obrazy fanatyków” – napisał w specjalnym liście opublikowanym w sobotę na stronie internetowej Konferencji Episkopatu Chile ks. abp Ricardo Ezzatti Andrello, metropolita Santiago de Chile.

Wezwał też do podjęcia modlitwy ekspiacyjnej i do przebaczenia zwolennikom aborcji, którzy sprofanowali katedrę w Santiago de Chile.

W czwartek podczas wieczornej Liturgii do katedry wtargnęło około 300 osób i przez blisko 20 minut wykrzykiwało bluźniercze hasła, dewastując kościół, pozostawiając napisy na bocznych ołtarzach, drzwiach, niszcząc figurki, konfesjonał, ławki.

Wierni zablokowali zwolennikom aborcji dojście do głównego ołtarza, kilku parafian zostało poturbowanych. To cierpienie, jak wskazywał metropolita, zostało zadane nie tylko kościołowi katedralnemu w Santiago de Chile, ale też wspólnocie wiernych parafii, poza tym zniszczono fragment dziedzictwa kulturowego kraju.

Katedra została zamknięta do 31 lipca. Arcybiskup Santiago wskazuje, że ta profanacja jest uderzeniem w wolność religijną i wolność kultu. Ksiądz arcybiskup Ricardo Ezzatti Andrello wyraził też rozczarowanie zachowaniem tych, którzy są odpowiedzialni za zapewnienie bezpieczeństwa i wolności religijnej.

Msze Święte w intencji pokoju, wzajemnego poszanowania, braku nienawiści i przemocy były celebrowane w sobotę i niedzielę, ale modlitwy ekspiacyjne trwają od piątku, 26 lipca, w parafiach całej archidiecezji.

Agnieszka Gracz

drukuj