Dziś obchodzimy wspomnienie św. Krzysztofa

Dziś, w czwartek 25 lipca, obchodzimy wspomnienie św. Krzysztofa. Św. Krzysztof jest jednym z najbardziej popularnych świętych, nie tylko Kościoła katolickiego. Według tradycji urodził się w III wieku n.e. Był wysokiego wzrostu, w związku z czym starał się służyć osobom, które pełniły najważniejsze funkcje – służył cesarzowi, później przeszedł na służbę dla diabła, ale kiedy został ochrzczony przez jednego z pustelników, stał się niejako uczniem Chrystusa.

Św. Krzysztof, ze względu na swój wzrost, przenosił ludzi przez rzekę. Pewnego razu zauważył nad brzegiem dziecko, które poprosiło go, aby przeniósł je na drugą stronę rzeki. Św. Krzysztof spełnił tę prośbę, ale kiedy szedł, zaczął odczuwać coraz większy ciężar. W pewnej chwili, gdy zaczął prawie tonąć i wezwał imienia Chrystusa, usłyszał słowa: „Nie bój się. Oto na swoich ramionach niesiesz Chrystusa”. Stąd też imię Krzysztof znaczy „niosący Chrystusa” lub „podążający za Chrystusem”.

Kult św. Krzysztofa rozszerzył się już w następnym wieku, a w 452 roku n.e. poświęcono mu kościół w Chalcedonie. Czczony był tam jako Krzysztof – męczennik. Nie wiemy dokładnie, jaką śmiercią męczeńską zginął.

Św. Krzysztof był bardzo popularnym świętym, szczególnie w czasach średniowiecza. Jego kult rozszerzał się na wszystkie kraje chrześcijańskie.  Na malowidłach, które znajdują się w kościołach gotyckich na Śląsku, obok św. Jerzego jest najbardziej popularnym świętym. Zaliczany jest do tzw. Czternastu Świętych Wspomożycieli, których kult – szczególnie na Śląsku – został zapoczątkowany po wojnach husyckich przez zakon cysterski.

Obecnie uznawany jest za patrona podróżujących, pielgrzymów i kierowców.

 

ks. Grzegorz Kopij/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl