fot. Tomasz Strąg

Dni ze Świętym Janem Pawłem II

Dni ze św. Janem Pawłem II powoli dobiegają końca. Był to czas przygotowania wiernych do jutrzejszego odpustu w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

Od 14 października w toruńskim sanktuarium trwały dni ze św. Janem Pawłem II. Wierni wypraszali papieża Polaka o potrzebne łaski, a także powierzyli mu naszą Ojczyznę.

– Każdy dzień tu w sanktuarium – to były dni ze św. Janem Pawłem II. Były zapraszane różnego rodzaju wspólnoty: neokatechumenalna, wspólnota domowego Kościoła, ale też i dzieci. Chorzy mieli swoją Mszę św. z sakramentem namaszczenia chorych – powiedział o. Andrzej Laskosz CSsR, kustosz sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

Nie zabrakło również modlitwy z udziałem rodzin, młodzieży, a także seniorów. Dzisiejsza Msza św., ostatnia przed odpustem, była koncelebrowana przez rektora Wyższego Seminarium Duchownego Redemptorystów w Tuchowie o. Macieja Sadowskiego CSsR.

– Jest to niezwykłe miejsce, szczególnie ważne również dla nas redemptorystów, ponieważ stworzone przez redemptorystów. Redemptoryści się tym miejscem opiekują, a ja, jako rektor misyjnego seminarium w Tuchowie wraz z moimi braćmi jestem tu dzisiaj, bo nie mogło nas tu zabraknąć – podkreślił o. Maciej Sadowski CSsR.

Homilię wygłosił ks. bp Józef Zawitkowski. Biskup senior diecezji łowickiej podkreślał, że każdy z nas powinien miłować Ojczyznę tak, jak miłował ją polski Papież.

– Jeszcze raz powtórzę i kładę to na początku waszej pamięci i na wierzchu serca. Żegnam was, żegnam moją Ojczyznę na odchodne całuję tę ziemię, z którą nigdy nie może się rozstać moje serce. O jak on kochał Polskę – zaznaczył ks. bp Józef Zawitkowski.

Kochają ją także pielgrzymi, którzy przyjeżdżają do toruńskiego sanktuarium, aby dziękować za wszystko, co zrobił dla naszej Ojczyzny św. Jan Paweł II.

– Jesteśmy, dlatego bo uważamy, że dzieła, które związane są z Radiem Maryja, z Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej to są dzieła, które pozwalają w naszym kraju pozostawić go w takim stanie, w jakim był przez wieki. Jego duchowość, maryjność i patriotyzm Polaków – powiedział jeden z pielgrzymów.

Dni ze św. Janem Pawłem II były przygotowaniem wiernych do punktu kulminacyjnego, którym jest jutrzejszy odpust.

– W poniedziałek jest najważniejszy dzień dla naszego sanktuarium, bo liturgiczne wspomnienie Jana Pawła II, odpust ku Jego czci – wskazał o. Andrzej Laskosz CSsR.

Uroczystości rozpoczną się Mszą św. o godzinie 12.00, którą będzie celebrował ks. bp Wiesław Mering. Sanktuarium odwiedzą także Siostry Albertynki Posługujące Ubogim, które wniosą relikwię św. Brata Alberta. Ksiądz biskup poświęci także ikony Matki Bożej, a także będzie miało miejsce kolejne zaprzysiężenie kandydatów do Bractwa św. Jana Pawła II.

Wydarzenie będzie transmitowane w Telewizji Trwam.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj