fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Dary papieża Benedykta XVI trafiły do Muzeum „Dom Rodzinny Jana Pawła II”

Muzeum „Dom Rodzinny Jana Pawła II” w Wadowicach we wtorek po raz pierwszy publicznie zaprezentowało dary przekazane od Benedykta XVI. Wśród nich są pierścienie, które papież senior otrzymał od poprzednika.

– Potrzebowałem więcej czasu na zastanowienie się, jaki najlepszy prezent mógłbym ofiarować muzeum. Przeglądając poszczególne pamiątki, przewędrowałem jednocześnie przez wszystkie lata, które mogłem spędzić wspólnie z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, a które z perspektywy czasu stają się jeszcze droższe i piękniejsze, gdyż z czasem coraz bardziej pojmuję wielkość jego postaci – napisał papież Benedykt XVI w liście do dyrektora muzeum ks. Jacka Pietruszki.

Następca papieża Jana Pawła II zdecydował się przekazać trzy rodzaje pamiątek.

– Wyszukałem trzy rodzaje pierścieni ofiarowanych mi przez Jana Pawła II, które dłuższy czas nosiłem. Wśród nich szczególnie wartościowy i ważny jest ten z roku świętego 2000. Z listów, które otrzymałem od Jana Pawła II, wybrałem trzy. Jestem przekonany, że będą wskazywały zwiedzającym wielkość i dobroć Ojca Świętego. Na koniec załączyłem fotografię, która przypomina o mszy św. 30 października 1988 r. w bazylice św. Piotra w 10. rocznicę wyboru na papieża Jana Pawła II – napisał papież senior.

Papież Benedykt XVI wyraził też nadzieję, że swoim podarunkiem sprawi radość odwiedzającym muzeum i przyczyni się do pogłębienia ich miłości do Ojca Świętego.

Zdaniem ks. Pietruszki, dary są „pięknym świadectwem przyjaźni i pracy dla dobra Kościoła obu papieży”. Jak podkreślił, zostały zaprezentowane w święto Benedykta z Nursji, patrona Europy.

Dyrektor powiedział, że z prośbą o dar muzeum zwróciło się do papieża przy okazji życzeń świątecznych.

Pomyśleliśmy, że nie mamy pamiątek związanych z oboma papieżami wspólnie. Poprosiłem, żeby, jeśli uzna to za stosowne, ofiarował nam pamiątkę. Nie liczyliśmy, że będą one tak liczne i drogocenne – powiedział ks. Pietruszka.

Dyrektor nie wykluczył, że muzeum, ośmielone reakcją papieża Benedykta XVI, poprosi też o dar papieża Franciszka.

Pamiątki ofiarowane przez papieża Benedykta XVI będzie można oglądać do końca wakacji.

Muzeum mieści się w kamienicy, w której mieszkali Wojtyłowie, a w 1920 r. urodził się Karol Wojtyła. Powstało w 1984 r. W 2010 r. rozpoczęła się jego przebudowa, ponownie zostało otwarte 9 kwietnia 2014 r. Ekspozycja jest opowieścią o Karolu Wojtyle – od urodzenia do śmierci. Jej centralnym punktem jest mieszkanie Wojtyłów. To pierwsza ekspozycja narracyjna o Janie Pawle II na świecie. Można zobaczyć m.in. elementy oryginalnego wyposażenia mieszkania Wojtyłów i osobiste rzeczy papieża. Wśród eksponatów jest pistolet, z którego Ali Agca strzelał do paieża Jana Pawła II.

27 maja 2006 r. papież Benedykt XVI odwiedził Wadowice i rodzinny dom poprzednika. Przypomina o tym przechowywany w muzeum wpis w księdze pamiątkowej oraz ofiarowana wtedy płaskorzeźba przedstawiająca Matkę Bożą i opatrzona papieskim herbem, którą również można zobaczyć na wystawie.

PAP/RIRM/

drukuj