Bożonarodzeniowa szopka w Watykanie

Chrześcijanie na całym świecie 24 grudnia obchodzą wigilię Bożego Narodzenia, czyli pamiątkę przyjścia na świat Jezusa Chrystusa.

O północy we wszystkich kościołach Polski będą sprawowane uroczyste Msze św. tzw. pasterki.

Uroczystej Paterce w Watykanie będzie dziś przewodniczyć Ojciec Święty Benedykt XVI. Uroczystości rozpoczną się o godz. 22.00.

Wcześniej, o godz. 17.00, nastąpi odsłonięcie szopki na Placu św. Piotra.

Szopka, będąca darem Regionu Basilicata, nawiązuje do typowego krajobrazu murgii materańskiej, odtwarzając architekturę i lokalne miejsca kultu, jak kamienny kompleks Opactwa św. Antoniego i dzwonnicę Kościoła św. Piotra Barisano.

Także w tym roku, zgodnie ze zwyczajem, który powtarza się od 1982 roku, w cieniu obelisku na Palcu Św. Piotra zostało umieszczone wielkie przedstawienie tajemnicy Bożego Narodzenia, orędzie nadziei i miłości, tym razem za pomocą „Figur” z Matery – powiedział autor szopki Francesco Artese.

– Matera staje się kolebką, która przyjmuje misterium, gdzie królują takie wartości jak pokora, prostota ludzi stykających się z kolebką przypominającą to misterium. (…) W tym roku Ojciec św. mówił nam o docenieniu sensu rodziny, sensu pokory, miłości bliźniego. Ja stworzyłem podobne środowisku. Uznałam za najbardziej odpowiednie środowisko społeczności wiejskiej, aby przyjąć w sposób prosty Orendzie Bożego Narodzenia – mówił Francesco Artese..

Szopki w wielu rejonach mają charakter narodowy – podobnie jest z watykańską szopką – mówłi Dyrektor Muzeów Watykańskich, Antonio Paolucci.

– Od kiedy św. Franciszek jako pierwszy stworzył szopka w Asyżu; w każdym zakątku świata znajdują się szopki w swoich ludowych, narodowych wydaniach. W proponowanej tu w Rzymie w Boże Narodzenie szopce mistrz Artese pozwala nam zobaczy szopkę, której postacie pochodzą z tego regionu, którym jest Basilicata i zaludniają miasto; to miasto, które samo stanowi już szopkę – podkreślał Antonio Paolucci.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl