Blisko 2 miliony osób odwiedziło Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej w 2019 roku

Ponad 1 800 000 pielgrzymów nawiedziło Sanktuarium Pasyjno–Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej w 2019 roku. W porównaniu z poprzednim rokiem, zanotowano wzrost liczby nawiedzających Kalwarię.

Najwięcej zagranicznych pielgrzymów przybywa z krajów Europy: Włochy, Francja, Niemcy, Ukraina, Węgry, Słowacja, Białoruś. Liczną grupę stanowią Japończycy oraz mieszkańcy Stanów Zjednoczonych. Nie zabrakło pątników z odległych stron świata jak: Tajlandia, Chiny, Singapur, Korea, Liban czy Kostaryka.

Ilość pielgrzymów oprowadzonych przez przewodników sanktuarium wynosi 173 272 osoby. Ilość pielgrzymów korzystających z noclegów w Domu Pielgrzyma to z kolei 51.625 osób. Ilość pielgrzymów zarejestrowanych przez klasztorną furtę i zakrystię wyniosło 1 061 522 ludzi.

Osobną grupę stanowią pątnicy udających się na dróżki bez przewodnika z klasztoru oraz grupy zagraniczne przybywające z pilotem biura podróży. Wzrosła liczba pielgrzymów indywidualnych modlących się na dróżkach w małych grupach, rodzinnie lub samotnie, w czym pomocą służyła opublikowana w tym roku aplikacja mobilna.

W minionym roku sanktuarium nawiedzili goście: ks. kard. Zenon Grocholewski, emerytowany prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej, ks. kard. Justin Francis Rigali, pani Hae Un Rii, prezes Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych (ICOMOS).

Do najważniejszych wydarzeń zeszłego roku należy zaliczyć: Odpust Wielkiego Tygodnia z Misterium Męki Pańskiej, sierpniowy odpust ku czci Wniebowzięcia NMP, który zgromadził ok. 180 tys. wiernych, oraz Pielgrzymkę Rodzin Archidiecezji Krakowskiej, w której wziął udział prezydent Andrzej Duda.

W 2019 roku obchodzono 40. rocznicę pierwszej papieskiej wizyty w sanktuarium. Z tej okazji dziękczynnej Eucharystii przewodniczył ks. kard. Stanisław Dziwisz.

26 listopada 2019 r. odbyły się uroczystości jubileuszowe dwudziestolecia obecności Sanktuarium Pasyjno–Maryjnego na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Uroczystej Mszy świętej dziękczynnej przewodniczył ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. W tym czasie spotkanie połączone z warsztatami przeżywali w Kalwarii Zebrzydowskiej zarządcy obiektów UNESCO w Polsce. Obecni byli także przedstawiciele światowej organizacji UNESCO oraz Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Do sanktuarium każdego roku przybywa wiele pielgrzymów indywidualnych oraz w grupach zorganizowanych. Odbywają się także pielgrzymki diecezjalne i stanowe. Najwięcej z nich ma miejsce w miesiącach wiosennych i letnich.

o. Tarsycjusz Bukowski/radiomaryja.pl

 

drukuj