fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

2 lutego obchody Światowego Dnia Życia Konsekrowanego

W święto Ofiarowania Pańskiego 2 lutego Kościół obchodzi Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Ten dzień to wielkie dziękczynienie za obecność osób zakonnych w Kościele i w świecie, ale też okazja, by ukazać, czym się zajmują osoby konsekrowane – powiedział w środę ks. bp Jacek Kiciński.

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego Kościół katolicki obchodzi 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, w tym roku po raz 24. Ustanowił go św. Jan Paweł II. Jest poświęcony modlitwie za osoby, które oddały swoje życie na służbę Bogu i ludziom.

„Osoby konsekrowane przede wszystkim w centrum swego życia stawiają Eucharystię. Życie zakonne zrodziło się z Eucharystii i ku Eucharystii wszystkich prowadzi.(…) Ten dzień będziemy w tym roku przeżywać pod hasłem <<Wielka tajemnica wiary>>” – powiedział przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego ks. bp Kiciński.

Na warszawskie obchody złożą się Msze św. i nabożeństwa z udziałem zakonników i zakonnic, a także uroczysta procesja ze świecami.

Centralne obchody rozpocznie Koronka do Bożego Miłosierdzia 2 lutego o godz. 15.00 w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu 52/54, po której wyruszy procesja ze świecami do bazyliki archikatedralnej św. Jana Chrzciciela. O godz. 16.00 w archikatedrze odbędzie się Msza św. pod przewodnictwem ks. bpa Michała Janochy. Podczas niej zakonnicy odnowią swoje śluby. Tradycyjnie odbędzie się także zbiórka na rzecz zakonów kontemplacyjnych.

Według danych Konferencji Episkopatu Polski w Polsce żyje ok. 32 tys. osób konsekrowanych. Są wśród nich zakonnicy, siostry zakonne ze zgromadzeń czynnych i kontemplacyjnych, a także osoby skupione w instytutach, stowarzyszeniach i wspólnotach świeckich oraz dziewice i wdowy konsekrowane, a także pustelnicy.

W Polsce sióstr zakonnych jest ok. 20 tys. Należą one do 106 zgromadzeń czynnych. W zakonach kontemplacyjnych żyje ponad 1200 sióstr.

Zakony męskie skupiają ponad 11 tys. zakonników. Wśród nich jest 9302 kapłanów i 1313 braci. Około 1150 osób należy do instytutów i wspólnot życia konsekrowanego. Świeccy konsekrowani żyją tak jak osoby zakonne, zgodnie ze ślubami czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, ale nie mieszkają w domach zakonnych, tylko w swoim środowisku, uczą się i pracują.

„W Polsce żyją 322 dziewice konsekrowane i ponad 300 wdów konsekrowanych” – poinformował na konferencji opiekun indywidualnych form życia konsekrowanego ks. bp Arkadiusz Okro.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl