Benedykt XVI: obejmuję sercem cały Kościół rozsiany po świecie

Ojciec św. Benedykt XVI podczas ostatniej Audiencji Generalnej przed swą czwartkową rezygnacją ze Stolicy Piotrowej powiedział w katechezie, że obejmuje sercem cały Kościół rozsiany po świecie. Ze wzruszeniem dziękował tłumom wiernych za przybycie i dowody bliskości. 

Zwracając się do uczestników Audiencji Generalnej Ojciec św. powiedział:

„Dziękuję Wam, że przybyliście tak licznie na tę ostatnią audiencję ogólną mojego pontyfikatu (…) W tej chwili moje serce rozszerza się i pragnę objąć cały Kościół rozproszony po całym świecie”.

Słowo Ojca św. Benedykta XVI wygłoszone podczas ostatniej Audiencji Generalnej, która odbyła się na Placu św. Piotra w Rzymie (Zobacz całość)

– Czuję, że niosę wszystkich w modlitwie, w takiej teraźniejszości, która jest czasem Boga, w której zbieram wszystkie spotkania, każdą podróż, wszystkie wizyty duszpasterskie. Wszystko i wszystkich gromadzę w modlitwie, aby powierzyć ich Panu: abyśmy w pełni poznali Jego wolę, w całej mądrości i duchowym zrozumieniu – powiedział Ojciec św. podczas swej ostatniej Audiencji Generalnej.

Ojciec św. Benedykt XVI podziękował Polakom za spotkania w Rzymie i za serdeczność, z jaką został przyjęty w Polsce podczas pielgrzymki w 2006 roku.

Zwracając się do Polaków papież powiedział: „Ostatnia Audiencja Generalna jest okazją, by podziękować Bogu za nasze wspólne spotkania. Dziękuję za waszą obecność tu w Rzymie w minionych latach, za wspólną modlitwę, za wszelkie dowody bliskości, sympatii i pamięci”.

„Dziękuję Bogu za pielgrzymkę do Polski na początku mojego pontyfikatu i serdeczne przyjęcie, jakiego doznałem. Mając wielkiego orędownika przed Bogiem, błogosławionego Jana Pawła II, trwajcie mocni w wierze!” – mówił Papież Benedykt XVI po polsku.

Na zakończenie dodał: „Proszę was nadal o modlitwę w mojej intencji i w intencjach Kościoła”.

Ojciec św. Benedykt XVI przywołał także datę 19 kwietnia – datę swego wyboru na Stolicę Piotrową.

– Kiedy niemal osiem lat temu, zgodziłem się przyjąć posługę Piotrową, silna była ta pewność, która zawsze mi towarzyszyła. W tym momencie, jak już wielokrotnie mówiłem, w moim sercu rozbrzmiewały następujące słowa: Panie czego ode mnie żądasz? Na moje ramiona nakładasz wielki ciężar, ale jeśli tego ode mnie żądasz, na Twoje słowo zarzucę sieci, będąc pewnym, że Ty mnie będziesz prowadził – mówił.   

„Pan mnie naprawdę prowadził, był blisko mnie, każdego dnia mogłem odczuwać Jego obecność” – podkreślił Papież. Dodał, iż na drodze Kościoła, którą przeszedł jako Następca św. Piotra były zarówno „chwile radości i światła, ale także niełatwe momenty”.

– Były też jednak czasy, kiedy wody były wzburzone, jak w całej historii Kościoła, ale zawsze wiedziałem, że w tej łodzi jest Pan. Zawsze wiedziałem, że łódź Kościoła nie jest moja, nie jest nasza, lecz Jego. To On ją prowadzi, rzecz jasna także poprzez ludzi, których wybrał, bo tak zechciał. Taka była i jest pewność, której nic nie może przysłonić. Właśnie z tego powodu moje serce jest dziś wypełnione dziękczynieniem wobec Boga, gdyż sprawił, że nigdy nie brakowało całemu Kościołowi, a także i mnie Jego pociechy, Jego światła, Jego miłości.

Ojciec św. zachęcił zgromadzonych na Audiencji Generalnej do tego, by w Roku Wiary umocnić swoją wiarę, odnowić mocne zaufanie w Panu i „powierzyć się jak dzieci w ramiona Boga”.

– Chciałbym zachęcić wszystkich do odnowienia mocnego zaufania w Panu, by powierzyć się jak dzieci w ramiona Boga, będąc pewnymi, że ramiona te zawsze nas wspierają i są tym, co pozwala nam kroczyć każdego dnia nawet w utrudzeniu. Chciałbym, aby każdy czuł się miłowanym przez Boga, który dał swego Syna za nas i ukazał nam swoją miłość bez granic. Chciałbym, aby każdy poczuł radość bycia chrześcijaninem.

Podczas spotkania Ojciec św. Benedykt XVI podziękował wszystkim za „szacunek i zrozumienie”, z jakim przyjęli decyzję o ustąpieniu z urzędu.

– Dziękuję wszystkim i każdemu z osobna, także za poszanowanie i zrozumienia, z jakimi przyjęliście tę tak ważną decyzję. Będę wam towarzyszył na drodze Kościoła przez modlitwę i refleksję, przez to poświęcenie Panu i Jego Oblubienicy, jakim starałem się żyć dotychczas każdego dnia i którym chcę żyć zawsze. Proszę was, abyście o mnie pamiętali przed Bogiem, a przede wszystkim, abyście się modlili za kardynałów, którzy zostali powołani do tak ważnego zadania oraz za nowego Następcę Piotra: niech Pan mu towarzyszy światłem i mocą swego Ducha.

Transmisję z ostatniej Audiencji Generalnej Ojca św. Benedykta XVI  przeprowadziły Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl