Powołano urząd ds. problematyki etyczno-moralnej

Penitencjarię archidiecezjalną, czyli autonomiczny urząd, który ma m.in. analizować zagadnienia teologii i etyki, także związane z bioetyką, w tym z procedurą zapłodnienia in vitro, powołał metropolita szczecińsko-kamieński ks. abp Andrzej Dzięga. 

Nowy urząd ma m.in. pomóc spowiednikom w rozstrzyganiu trudnych kwestii, dotyczących tzw. tematów trudnych, nowych, bioetycznych. Innym zadaniem będą konsultacje z katechetami w zakresie formacji sumień młodego pokolenia.

W dekrecie powołującym do istnienia penitencjarię archidiecezjalną arcybiskup napisał, że powołał ją biorąc pod uwagę m.in. trwającą aktualnie dyskusję na tematy bioetyczne, w tym nt. procedury zapłodnienia in vitro.

Penitencjarię archidiecezjalną tworzyć będzie zespół kapłanów – ekspertów z zakresu teologii pastoralnej, teologii moralnej, teologii duchowości, bioetyki i prawa kanonicznego. Na czele zespołu stoi penitencjarz archidiecezjalny. W skład zespołu wchodzą też konsultorzy, czyli doradcy, różnych specjalności akademickich, w liczbie od 3 do 7.

Jak tłumaczy w rozmowie rzecznik kurii ks. Sławomir Zyga, zgodnie z dekretem metropolity do zadań penitencjarii należeć będzie przede wszystkim analiza teologiczno-etyczna nowych zagadnień z zakresu spowiednictwa, teologii moralnej i kwestii bioetycznych, włącznie z udzielaniem odpowiedzi o charakterze konsultacyjnym. Nowy urząd w archidiecezji ma też pomoc spowiednikom w rozstrzyganiu trudnych kazusów, z zachowaniem odpowiedniej tajności poszczególnych sytuacji m.in. dotyczących tzw. tematów trudnych, nowych, bioetycznych – podkreślił.

Kolejnym zadaniem penitencjariuszy będą konsultacje z katechetami w zakresie formacji sumień młodego pokolenia – dodał ks. Zyga.

Penitencjaria ma też rozpoznawać i rozstrzygać przedstawione przez duszpasterzy bądź też przez samych wiernych sytuacje, w których publiczne wypowiedzi, decyzje, lub w inny sposób prezentowana postawa wiernego, świadomie niezgodna z nauką Kościoła katolickiego, powinny skutkować powstrzymaniem się od przystępowania do Komunii świętej. Określi też warunki powrotu do pełnego życia sakramentalnego – tłumaczył rzecznik.

Funkcje w penitencjarii będą kadencyjne w cyklach 3-letnich. Pierwszym penitencjarzem archidiecezjalnym został ksiądz infułat prof. dr hab. Andrzej Offmański.

W Stolicy Apostolskiej funkcjonuje Penitencjaria Apostolska, zwana również Trybunałem Pokuty, która jest najwyższym sądem kościelnym w sprawach sumienia. Do jej kompetencji należą wszystkie kwestie dotyczące życia wewnętrznego oraz związane z odpustami. Udziela rozgrzeszeń, dyspens i innych łask zastrzeżonych Stolicy Apostolskiej, rozstrzyga też sprawy związane ze sprawowaniem sakramentu pokuty.

Prawo kanoniczne zezwala na tworzenie jej odpowiedników w archidiecezjach.

W poniedziałek szczecińscy radni uchwalili projekt gminnego programu leczenia niepłodności metodą in vitro. By stał się obowiązujący, projekt musi uzyskać opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych. Według założeń dokumentu miasto miałoby dofinansowywać leczenie niepłodności metodą in vitro. Jeśli projekt zacznie obowiązywać, Szczecin byłby drugim, po Częstochowie, miastem w Polsce, które współfinansowałoby procedury in vitro. Wcześniej przeciwko projektowi odbywały się protesty, a ok. 13 tys. podpisów złożyli w sekretariacie szczecińskiej rady miasta przeciwnicy dofinansowania in vitro z miejskiego budżetu. O sprawie wypowiedział się także w liście pasterskim metropolita szczecińsko-kamieński ks. abp Andrzej Dzięga. Jak napisał do wiernych, „katolik nie może popierać procedur in vitro„.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl