fot. IPN

Beatyfikacja rodziny Ulmów już w niedzielę

W najbliższą niedzielę, 10 września, w Markowej odbędzie się beatyfikacja rodziny Ulmów. Z tej okazji list wystosował substytut Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.

Ojciec Święty Franciszek wyraża nadzieję, że ofiara złożona przez rodzinę Ulmów będzie symbolem wierności wartościom, których nigdy nie wolno zdradzić – czytamy w liście, jaki wystosował substytut Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, ks. abp Edgar Pena Parra.

„Ojciec Święty wyraża nadzieję, że przypomnienie wydarzeń II wojny światowej, która doprowadziła do zagłady milionów ludzi, w tym mnóstwa niewinnych dzieci oraz do Holokaustu, jakiego doświadczyli Żydzi, pobudzi serca wszystkich do refleksji nad obecną sytuacją świata przeżywającego III wojnę światową w kawałkach” – napisał substytut Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.

W czwartek w Belwederze z inicjatywy Kancelarii Prezydenta oraz Instytutu Pamięci Narodowej odbyła się konferencja naukowa pod hasłem: „Niemiecki mord na Ulmach. Represje za pomoc ludności żydowskiej w kontekście realiów czasu Zagłady”. Przyjmując Żydów pod swój dach, późniejsi męczennicy wiedzieli, że grozi im śmierć – mówił wiceprezes IPN i krewny Ulmów, dr Mateusz Szpytma.

– O tym wiedziano, bo to się zdarzało. Miało to miejsce i to po sąsiedzku – nie w Markowej, ale w sąsiednich miejscowościach już tak. Jest kilka miejscowości obok Markowej, gdzie zamordowano Polaków za pomoc Żydom – zaznaczył historyk.

Rodzina Ulmów była gotowa na najwyższe poświęcenie. Kochali życie, ale kochali też innych ludzi – wskazał dyrektor wydziału duszpasterstwa rodzin Kurii Siedleckiej, ks. Jacek Sereda.

– Ludzie, którzy mają pasję życia, realizują swoje pasje życiowe: ogrodnictwo, fotografia. Kiedyś usłyszałem, że byli świetnymi tancerzami. Można powiedzieć, że życie brali pełnią życia, dbając o piękne życie wspólnotowe, troszcząc się o jedność wioskową, inspirując innych ludzi – podkreślał kapłan.

Beatyfikacja Ulmów będzie wyjątkowym wydarzeniem.

– Na pewno dla Kościoła to jest fenomen, że będzie beatyfikowana cała rodzina, również z dzieciątkiem, które było pod sercem Wiktorii – ocenił ks. Jacek Sereda.

Do Markowej może przyjechać nawet kilkanaście tysięcy osób. Wiernych, którzy nie będą mogli osobiście wziąć udziału w beatyfikacji, ks. abp Adam Szal zachęca do duchowego udziału.

– Proszę też o wsparcie modlitewne, aby to wydarzenie miało charakter bardzo duchowy i pomogło wszystkich naszym rodzinom – tym, które przeżywają trudności i tym, które są szczęśliwymi rodzinami – zaznaczył duchowny.

Transmisję z beatyfikacji Rodziny Ulmów, w niedzielę od godziny 10.00, przeprowadzą Radio Maryja i TV Trwam.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl