fot. twitter.com/GrzegorczykH

25. rocznica ustanowienia Archidiecezji Gdańskiej

Tysiące wiernych uczestniczyło w Gdańsku w uroczystościach patronalnych ku czci św. Wojciecha oraz z okazji 25. rocznicy ustanowienia Archidiecezji i Metropolii Gdańskiej.

Na Wzgórze św. Wojciecha przybyli duchowni, przedstawiciele najwyższych władz państwowych, parlamentarzyści, działacze samorządowi oraz liczni wierni.

Zgromadzonych powitał metropolita gdański ks. abp Sławoj Leszek Głodź.

Na tym miejscu w Wielki Piątek w roku 997 stanął św. Wojciech i ochrzcił lud Gdańska. Dlatego jest patronem miasta, a także patronem całej naszej ojczyzny. Jak co roku gromadzimy się na tym wzgórzu. Z serca pozdrawiam wszystkich, wspólnoty, was bracia i siostry goście pielgrzymi, wasza obecność pokazuje piękno i jedność całej naszej Archidiecezji Gdańskiej – podkreślał ks. abp Sławoj Leszek Głodź.

Na Wzgórzu Św. Wojciecha sprawowana była Msza św. pod przewodnictwem ks. abp Salvatore Pennachio, nuncjusza apostolskiego w Polsce.

Homilię wygłosił ks. bp Wisław Śmigiel z diecezji pelplińskiej, który przypomniał słowa św. Jana Pawła II, który mówił, że śmierć św. Wojciecha dała drugi początek Kościołowi na ziemiach polskich.

Chrzest zostaje niejako potwierdzony krwią męczennika. Polska weszła wówczas do rodziny krajów europejskich, a przy relikwiach św. Wojciecha spotkali się cesarz Otton III z Bolesławem Chrobrym, a wszystko odbywało się w obecności Legata Papieskiego. Jakże to podobna historia. Dzisiaj gromadzimy się w obecności i pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego – w miejscu, w którym według tradycji św. Wojciech ewangelizował – by dziękować za kolejną kartę historii Kościoła na tej ziemi. Dotykamy korzeni naszej wiary, by z tej perspektywy zobaczyć dwadzieścia pięć lat Archidiecezji a przede wszystkim całej Metropolii Gdańskiej – akcentował ksiądz biskup.

W uroczystości licznie uczestniczyli księża biskupi i kapłani, wierni Archidiecezji Gdańskiej, wspólnoty kościelne, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Prezydenta Polski Andrzeja Dudę reprezentowała minister Małgorzata Sadurska.

– Pragnę złożyć na ręce księdza Arcybiskupa metropolity najserdeczniejsze życzenia dla wszystkich duchownych i świeckich członków tej wspólnoty, dla tej wielkiej duchowej rodziny. Gratuluję jej dynamicznego rozwoju. Dziękuję za wielkie dobro, które się w tej wspólnocie zadziało – mówiła Małgorzata Sadurska, szefowa Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Na zakończenie uroczystości metropolita gdański ks. abp Sławoj Leszek Głódź wręczył specjalne statuetki Misericordiee Vultus Nuncjuszowi Apostolskiemu ks. abp Salvatore Pennacchio, prof. Romanowi Peruckiemu, księdzu infułatowi Stanisławowi Bogdanowiczowi oraz prof. Grażynie Świąteckiej.

Obchody 25-lecia powstania Archidiecezji i Metropolii Gdańskiej zakończył piknik rodzinny.

Metropolia Gdańska powstała w 1992 r. w skutek reorganizacji administracji Kościoła w Polsce przeprowadzonej przez św. Jana Pawła II. Obecnie w jej skład wchodzą: Archidiecezja Gdańska, diecezja pelplińska i diecezja toruńska.

Transmisję z wydarzenia przeprowadziły Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj