fot. domjp2.pl

18 lutego przypada 80. rocznica śmierci Karola Wojtyły seniora – ojca papieża św. Jana Pawła II

18 lutego br. przypada 80. rocznica śmierci Karola Wojtyły seniora, porucznika Wojska Polskiego, sługi Bożego Kościoła katolickiego i ojca papieża św. Jana Pawła II.

Karol Wojtyła senior zmarł niespodziewanie 18 lutego 1941 roku w domu rodzinnym swojej żony, w którym mieszkał od 1938 roku wraz z synem. Dla młodego Karola było to bolesne doświadczenie, szczególnie dlatego, że ojciec był ostatnim żyjącym członkiem jego najbliższej rodziny. Kiedy Karol miał zaledwie 9 lat, zmarła jego matka Emilia. Trzy lata później ojciec z synem pochowali Edmunda, pierworodnego syna Wojtyłów.

„Moje lata chłopięce i młodzieńcze łączą się przede wszystkim z postacią ojca, którego życie duchowe po stracie żony i starszego syna niezwykle się pogłębiało. Patrzyłem z bliska na jego życie, widziałem, jak umiał od siebie wymagać, jak klękał do modlitwy. To było najważniejsze w tych latach, które tak wiele znaczą w okresie dojrzewania młodego człowieka. Ojciec, który umiał sam od siebie wymagać, w pewnym sensie nie musiał już wymagać od syna. Patrząc na niego, nauczyłem się, że trzeba samemu sobie stawiać wymagania i przykładać się do spełniania własnych obowiązków. Mój ojciec, którego uważam za niezwykłego człowieka, zmarł – prawie że nagle – podczas II wojny światowej i okupacji, zanim ukończyłem dwudziesty pierwszy rok życia” – wspominał św. Jan Paweł II w rozmowie z André Frossardem.

Chcąc rozwijać pamięć o osobie Karola Wojtyły seniora, Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach organizuje okolicznościowe uroczystości z okazji rocznicy jego śmierci. Odbędą się one 18 lutego (czwartek), o godz. 16.00, na wojskowej części Cmentarza Rakowickiego w Krakowie, przy grobie rodziny Wojtyłów. W planie uroczystości przewidziano modlitwę prowadzoną przez ks. abp. Marka Jędraszewskiego oraz złożenie kwiatów przez przedstawicieli miejsc i instytucji związanych z osobą Karola Wojtyły seniora.

W wydarzeniu weźmie udział m.in. płk. Marcin Żal, szef Sztabu Wojskowego w Krakowie – jednostki wojskowej, która otrzymała niedawno imię por. Karola Wojtyły seniora. Obecni będą także przedstawiciele lokalnych władz, m.in. Iwona Gibas, członek Zarządu Województwa Małopolskiego, oraz Bartosz Kaliński, burmistrz Wadowic.

Ze względu na obostrzenia związane z pandemią, wydarzenie jest dedykowane dla zaproszonych gości. Na Facebooku i stronie internetowej Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach będzie dostępna relacja z wydarzenia.

dr Aneta Krupka

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl