fot. karmelitanki.pl

100 lat istnienia zakonu Karmelitanek Dzieciątka Jezus

W sobotę 21 sierpnia 2021 roku o godz. 11.00 w Bazylice katedralnej w Sosnowcu odbędzie się uroczyste dziękczynienie za 100 lat istnienia zakonu Karmelitanek Dzieciątka Jezus.

Aktualnie Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus prowadzi życie modlitwy i działalności apostolskiej w 11 krajach, w 51 wspólnotach, liczących łącznie 449 sióstr, pochodzących z 13 krajów świata. Na terenie Polski znajduje się 31 wspólnot Zgromadzenia, które należą odpowiednio do trzech prowincji: wrocławskiej, krakowskiej i łódzkiej. Z Polski pochodzą 352 siostry, z których 24 pracuje poza swoją ojczyzną.

Program uroczystości:

11.00 – Prelekcja: „Powołane do modlitwy i pracy. Rys historyczny Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus 1921-2021”, dr hab. Lech Krzyżanowski, prof. UŚ

12.00 – Msza św. sprawowana przez ks. abp. Salvatore Pennacchio, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, z okazji 100-lecia Zgromadzenia oraz 75. rocznicy śmierci czcigodnej sługi Bożej Teresy Kierocińskiej.

źródło: karmelitanki.pl

Uroczystość uświetni chór sióstr karmelitanek z orkiestrą pod dyrekcją Huberta Kowalskiego.

Pieśń jubileuszowa „Bogu naszemu Maleńkiemu”

Karmelitanki Dzieciątka Jezus rozpoczęły posługę na terenie Sosnowca od opieki nad ubogimi dziećmi, młodzieżą i chorymi. W czasie wojny prowadziły sierociniec, tajne nauczanie, ukrywały partyzantów Armii Krajowej, dzieci żydowskie i dziewczęta zagrożone wywiezieniem do przymusowej pracy.

Obecnie siostry prowadzą przedszkola, świetlice, warsztaty terapii zajęciowej, domy rekolekcyjne itp. Posługują przy parafiach jako katechetki, organistki, zakrystianki, włączają się w pracę charytatywną, animują chóry i grupy modlitewne. Pracują także na misjach w Afryce (Burundi, Kamerun i Rwanda).

Trwają procesy beatyfikacyjne założycieli: sługi Bożego o. Anzelma Gądka i czcigodnej sługi Bożej m. Teresy Kierocińskiej.

Papież Franciszek udzielił Apostolskiego Błogosławieństwa na czas przeżywania Roku Jubileuszowego  Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus.

źródło: karmelitanki.pl

źródło: karmelitanki.pl

Więcej informacji na stronie [karmelitanki.pl].

Program 4 karmelitanki.pl

radiomaryja.pl/karmelitanki.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl