Zwiększyło się zadłużenie firm budowlanych

Zadłużenie firm budowlanych zwiększyło się w ubiegłym roku do 4 mld 270 mln złotych. To blisko pół miliarda złotych więcej niż rok wcześniej. Pomimo wyraźnej poprawy koniunktury w budownictwie, sytuacja firm okazała się gorsza niż przed rokiem.

Według danych Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor blisko 32 tysiące przedsiębiorstw ma problemy ze spłatą zobowiązań. Ogromny popyt na usługi firm budowlanych sprawia, że rosną ceny materiałów, surowców oraz koszty produkcji i transportu. Prezesi firm informują, że brakuje pracowników praktycznie wszystkich specjalności, co prowadzi do wzrostu płac.

Ofiarami boomu budowlanego mogą stać się nie tylko przedsiębiorstwa, ale także inwestorzy, którzy zawarli swoje kontrakty w ciągu ostatnich dwóch lat. Wzrost cen wymusza dodatkowe koszty, a to może spowodować zastój skutkujący wstrzymaniem zamówień. Polski Związek Pracodawców Budownictwa uważa, że branża budowlana potrzebuje stabilizacji rynku.

Według raportu Biura Informacji Gospodarczej najwięcej dłużników znajduje się na Mazowszu. Firmy z tego województwa zadłużone są w sumie na ponad 650 milionów złotych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl