fot. PAP

Związki zawodowe górników chcą konsolidacji spółek węglowych

Górnicze związki zawodowe przekażą dziś rządowi swoją propozycję konsolidacji sektora górnictwa węgla kamiennego. O koncepcji konsolidacji związkowcy rozmawiali z premierem Donaldem Tuskiem w połowie miesiąca.

Konsolidacja miałaby dotyczyć w pierwszej kolejności spółek węglowych produkujących węgiel energetyczny.

Jak tłumaczy Kazimierz Grajcarek, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność chodzi o Katowicki Holding Węglowy i Węglokoks, które wspólnie wydobywałyby węgiel i pracowały nad jego sprzedażą – tłumaczy.

– Skutek podstawowy, który ta konsolidacja miałaby przynieść to jest to, że równomiernie byłyby rozdzielone koszty i zyski, czyli na kopalnie i na firmę, która sprzedaje. Dzisiaj sytuacja jest taka, że węgiel z kopalni wychodzi po cenie powiedzmy 300 złotych, natomiast gdzieś tam w różnych częściach Polski ta cena dochodzi nawet do 800 złotych. Czyli to miałaby być ujednolicona cena i zyski miałyby być podzielone tak, żeby kopalnie mogły się po prostu rozwijać. Druga sprawa to jest to, że w tym całym procesie trzeba by było zatrzymać import węgla takiej fatalnej jakości, jaka do Polski przychodzi – zaznacza Kazimierz Grajcarek.

O połączeniu trzech spółek węglowych było głośno już w 2011 r. Pomysł analizowało Ministerstwo Gospodarki, ale ostatecznie pomysł upadł, ponieważ zabrakło woli politycznej.

W dalszej perspektywie związkowcy proponują możliwość konsolidacji z sektorem energetycznym.

RIRM

drukuj